Sürekli aynı yerde bisiklete binmekten sıkılıyor musunuz? Ve bisiklete bindiğinizde her defasında farklı bir yerde biniyormuş havası mı almak istiyorsunuz? Londra merkezli startup Zwift, bisikletçilerin sanal bir dünyada birbirleri ile mücadele edebileceği çevirimiçi bir oyun geliştiriyor.

Bisiklet camiasında bazı büyük takımlara sponsorluk yapması ile tanınan Zwift’in kurucu ortağı Eric Min’in kendisi de profesyonel bir bisiklet sürücüsü. Kapalı mekan bisiklet tecrübesini oyuna çevirmeye çalışan farklı girişimler olmasına rağmen, bu girişimler bilgisayara bağlanan pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyuyor. Zwift kendi oyunlarının bu girişimlere kıyasla daha ucuz (200$’dan ucuz bir ekipman) olduğunu belirtiyor. Sürücüler hız ve kadansı ölçebilen temel algılayıcılara sahipse oyuna katılabiliyorlar. Yerel bisiklet mağazalarından tedarik edebileceğiniz bu malzemeler özellikle bisiklet sürücüleri arasında çok rağbet görüyor. Bu ekipmanlara ek olarak piyasada bisiklet sürücüsünün pedala uyguladığı gerçek gücü ölçebilen hassas güç ölçerler bile bulunuyor.

Zwift

Aylık 10$’lık bir abonelik ücreti bulunan Zwift, firmanın ilk sanal adası Tuesday’da 1000 kişinin yarışabildiğini belirtti. Gerçek parkurların geliştirilmesi için bisiklet yarışı destekçileri ile birlikte çalışan Zwift, ileride sanal bir şehir parkuru geliştirebileceklerinin de müjdesini verdi.

Trainer bisikletleri üzerinden ekranı takip eden sürücüler, aynı anda mobil bir cihaz aracılığıyla kamera açılarını yönlendirebiliyor. Artık standart bir MMO (Massively Multiplayer Online) ekipmanı diyebileceğimiz mikrofon aracılığı ile birbirleriyle iletişim kuran oyuncular, kendi performanslarını diğer oyuncularla karşılaştırabiliyor. Zwift ileride bir klasman eklemeyi düşünüyor. Kullanıcılar Strava gibi üçüncü parti uygulamalarına egzersiz istatistiklerini de yükleyebiliyor. Zwift’a erişim şimdilik sadece internet adresi üzerinden gerçekleşiyor ama 2015 yılına iOS ve Android cihazlar ile uyumlu bir uygulama geliştirileceğinden bahsediliyor.

Eric, Zwift’in ileride kapalı mekan sürücülerinin gerçek bir dış mekan etkinliğinde yarışçı olarak yer almalarını sağlayabileceğini düşünüyor. Hatta belki Tour de France’a katılabileceklerine de değiniyor. Henüz beta aşamasında olduğu için herhangi bir ücretlendirme söz konusu değil, bu yüzden en kısa sürede davetiye programına katılmanızda fayda var.

Görsel Kaynak: http://www.dcrainmaker.com/