Bilindiği üzere Zoom Meetings, çevrimiçi toplantı uygulamasıdır. Covid-19 dolayısıyla çevrimiçi hale gelen sınıfların vazgeçilmez bir parçası oldu ve uygulama basit kullanımı sayesinde dünyaca popüler hale geldi. Mesajlaşabilme, görüntülü konuşma, toplantıyı kaydetme ve sesli arama yapabilme özelliklerine sahip olan bu uygulama birçok siber saldırıya maruz kaldı.

Uygulama, yurt dışında birçok ülkede yasaklandı ve birçok dava açıldı. Zoom’un yasaklandığı yerlere örnek olarak NASA ve SpaceX verilebilir. Hackerlar, Zoom üzerinden yapılan video konferansları ve çevrimiçi sınıfları korkutucu bir trendle ele geçirdi. Birbiri ardı sıra gelen hack haberleri ile Zoom’a karşı güven büyük oranda sarsıldı. Artık tehlikeli bir hal almaya başlayan Zoom’un eksikliklerine birlikte bakalım.

FBI, pornografik, nefret içeren görüntüler ve tehditler nedeniyle kesintiye uğrayan video konferanslarla ilgili çok sayıda rapor aldı. Amerika’nın Massachusetts kentinde birinin bir okul toplantısını hacklediği ve gamalı haç dövmeleri gösterdiği rapor edildi. Yaşanan başka bir olayda ise bir hacker telekonferans yazılımı kullanılarak yürütülmekte olan bir çevrimiçi sınıfı hacklediği, küfürler ettiği ve sınıf hocasının ev adresini konferansta bağırdığı rapor edildi.

Zoom’un bu hack olaylarının dışında kullanıcıların bilgisayar hareketlerini izlediği ve kullanıcıların verilerini sattığı ortaya çıktı. Büyük şirketler ve sosyal medya bu verilere talip oldu. Birçok büyük şirket de Zoom’da veri ihlallerinin yaşandığını doğruladı. Uçtan uca şifreleme yapmayan Zoom bu güvenlik açıklarına neden olarak ne yazık ki gizlilik ve güvenlik açısından sınıfta kaldı. Zoom’un gizlilik sayfasında bulunan şu madde dikkat çekmektedir: “Zoom hesabınız olsun ya da olmasın, ürünlerimizi kullandığınızda ya da ürünlerimizle başka şekilde etkileşim kurduğunuzda sizinle ilgili kişisel veriler toplayabiliriz.” Bu madde akılda soru işaretleri bırakmaktadır.

Zoom’un kurucusu Eric Yuan insanların endişelerini haklı buldu. Zoom’u kurumsal müşterileri için tasarladığını ve salgın dolayısıyla popüler hale geleceğini tahmin etmediğini belirten Yuan, güvenlik açıklarını ciddiye alıp bunları düzeltmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Kaynaklar:

https://yourstory.com/2020/04/zoom-hacked-accounts-selling-dark-web-privacy-nightmare

Zoom: Tips and Tricks for Safe Video Conferencing