”Daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü.” Bir asırı aşmış modern Olimpiyat Oyunları’nın meşhur sloganı. Her geçen yılda yeni rekorlar, yeni gelişmeler. Peki nereye kadar? Yalnızca fiziki güç ile ulaşılabilen rekorların sonuna geldiğimiz açık. Teknolojinin de devreye girmesiyle fiziki güç ile birlikte kullanılan teknolojinin yepyeni başarıları, getirdiği ve getireceği aşikar. Bugün de olimpiyatların en heyecan verici dallarından biri olan yüzme de hangi teknojilerin kullanıldığına değindik.

Saliselerin, milimlerin önemli olduğu yüzme, teknolojiden şu ana kadar nasıl yararlandı?

  • Havuzdaki klor oranı standartların altına indirildi ve su ultraviole ışınlarıyla temizlendi.
  • Kulvar ipleri suyun dalgalanmasının önüne geçecek şekilde üretildi. Böylelikle diğer kulvarda dalgalanmalar olmuyor.
  • Havuz sıcaklığı üzerine yapılan bilimsel çalışmalarla, havuz sıcaklığının kaslar için 22.6 olması gerektiği belirlendi.
  • Yüzücülerin hızını kesmemesi için, havuz derinliği standartları değiştirilerek 3 metreye çıkarıldı.
  • Yüzücüler için özel olarak üretilen mayolara izin verildi. Bu mayolar %4 oranında kaymayı arttırdığı için rekortmen yüzücülerin vazgeçilmezi durumunda.

Peki yüzücüler için giyilebilir teknoloji ne durumda?

Daha önce sitemizde bahsedilen Triton Wear, yüzme antrenörlerinin suyun içinde sporcularının performanslarını takip etmelerinin zorluğuna çözüm getirmiş durumda. Yüzücü gözlüklerinin arkasına yerleştirilerek; hız, katedilen mesafe, toplam alınan nefes, kulaç sayısı, kulaç hızı, ayak hareketleri ve hızı, dinlenme sayısı ve birçok bilgiyi antrenörlere bildiriyor. Böylelikle hem teknik anlamda hem de performans değerlendirmesi yapılabiliyor. Bu bilgiler ışığında antrenörler, yüzücülerinin hangi antremanlara ihtiyaç duyduğunu bilimsel verilerle belirleyebiliyor ve bu cihaz üzerinden hedefler oluşturup, hedefleri takip edebiliyor.

Yüzücülere özel tasarlanan bir diğer giyilebilir teknoloji harikası ise, profesyonel yüzücü tarafından geliştirilen: İnstabeat. Cihaz gözlük çerçevesine takılıp, kalp hızı monitörü olarak kullanılıyor. Yapısındaki ışıklar ile, belirlenen hedefler doğrultusunda renk değiştirerek uyarılar veriyor. 30 gram ağırlığındaki Instabeat, kalp atışlarının haricinde kalori ve tur zamanları hakkında bilgileri de yüzücülere aktarıyor. Yüzme esnasında kaydedilen antrenman bilgilerin,i üzerindeki USB bağlantısı ile bilgisayara gönderebiliyor.

Tüm bu gelişmeler ile beraber Uluslararası Olimpiyat Komitesi de teknolojinin bu etkilerine izin verdikçe, bizleri salise salise gelişen yeni rekorlar bekliyor olacak gibi görünüyor. Teknolojinin yaygınlaşması ile kimler bir asırı aşkın süredir ”Daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü” sloganıyla beraber anılacak ve bunun için hangi yolları kullanacak merakla bekliyoruz.