2 Ekim’de gerçekleştirilen Microsoft lansmanında yeni “Surface” serisi tanıtıldı. Lansmanda wireless kulaklık, laptop,  çift ekranlı katlanabilir telefon ve tablet olmak üzere farklı segmentlerden ürün tanıtıldı. Çift ekranlı şık tasarıma sahip Microsoft Duo kuşkusuz tanıtımın ilgi odağıydı. Samsung’un Galaxy Fold ve Huawei’nin Mate X ile yer aldığı katlanabilir ekranlı cihazlar pazarında Microsoft da yerini aldı. 2014 yılında 7 milyar dolara Nokia’yı satın almasına rağmen pazarda tutunamayıp zarar eden firmanın Surface lansmanına kadar telefon üretmekten vazgeçtiği sanılıyordu. Microsoft’un, Duo ile yaptığı girişim Analistler tarafından pazardaki çift ekranlı ve katlanabilir telefon pazarındaki boşluktan yararlanmaya çalıştığı şeklinde ifade edildi.  Fakat öncekilerin aksine Microsoft tarafından “farklılık ürütmek için tasarlandı” şeklinde ifade edilen Duo için beklentiler yüksek.

Tüm Microsoft Surface Cihazları

1) Surface Duo

Microsoft 2017’de  kapatmak zorunda kaldığı Windows Phone telefon işletim sistemini geliştirmek yerine, bir kenara bırakıp bu telefonda Google Android’i kucaklıyor. Surface Duo 5,6 inçlik çift ekrana sahip ve iki ekran açıldığında ekran büyüklüğü 8,6 inçe ulaşıyor. İki ekran birbirine 360 derece dönebilir menteşe ile bağlı. Surface Duo’nun 2020 yılında satışa çıkarılması bekleniyor.

2) Surface Neo

Dünyanın en ince LCD ekranına sahip Neo 9 inçlik çift ekrana sahip, ekranlar açıldığında ise 13 inçlik bir deneyim sunuyor. Surface Neo yaklaşık 630 gr ağırlığında ve 5.6mm kalınlığa sahip. İki ekran birbirine 60 mikro koaksiyel kablo ile bağlı. Aralarında ise Duo’da olduğu gibi 360 derece menteşe bulunmakta. Ayrıca Surface Neo Bluetooth fare, Surface Pen ve çıkarılabilir klavye ile kullanım kolaylığı da sunuyor.

Windows 10X

Surface Neo gibi çift ekranlı cihazlar için Microsoft işletim sistemini de güncellemeyi ihmal etmedi. Yüzlerce mühendisin ve tasarımcının üzerinde çalıştığı işletim sistemi çift ekranlı cihazları daha rahat ve kolay kullanmak için tasarlandı.

3) Surface Laptop 3

Surface Laptop serisinin 3. üyesi olan dizüstü bilgisayar, karşımıza 2 farklı ekran boyutu seçeneği ile çıkıyor. 13.5 inç ve 15 inç ekran seçenekleri ile fiyatı değişkenlik gösteren Surface Laptop 3’un lansman fiyatı $999 ve $1.199. İki şeçenekte dokunmatik ekrana ve USB-C portuna sahip. Surface Laptop 3, 10. nesil dört çekirdekli Intel veya AMD Ryzen işlemcilere ve özel AMD Ryzen Surface Edition grafik yongasına ya da Intel Irıs Plus grafik kartına sahip olarak satın alınabiliyor.

Ekran boyutuna göre özellikleri ise ;

4)Surface Earbuds

Apple’ın Airpods, Samsung’un Galaxy Buds ve Huawei’nin Free Buds’ına rakip olarak gelen Surface Earbuds Android cihazlara uyumlu şekilde geliyor. Geçtiğimiz günlerde Amazon lansmanında tanıtılan Echo Buds ile Amazon “Voice first” yaklaşımında büyük rol almıştı. Yaklaşık iki hafta sonra Microsoft’da “Voice first” yaklaşımına dikkat çekerek Surface Earbuds’a eklediği komut algılama özellikleri ile ön plana çıktı.  Office 365 desteğine sahip olan  Surface Earbuds ile Outlook takvimine ve Powerpoint sunularınıza sesli komutlarınız ile ulaşabiliyorsunuz. 2020 yılında satışa sunulması beklenen Surface Earbuds’un lansman fiyatı ise $249.

5)Surface Pro X

Surface Pro X, Microsoft’un özel tasarım  Qualcomm Snapdragon SQ1 Arm modeli işlemcisiyle çalışıyor. 13 inç ekrana sahip Surface Pro X kalemi ile birlikte geliyor. Pro X’in ön sipariş seçeneği mevcut, fiyatı ise $999.

6)Surface Pro 7

Yeni nesil Intel Ice Lake işlemcileri ile birlikte gelen Surface Pro 7 ince ve şık tasarımı ile dikkat çekiyor. 16GB RAM ve 1TB SSD kapasitesine kadar arttırılabilen özellikleri ile Surface Pro 7’nin başlangıç fiyatı $749. Ayrıca Surface Pro 7’yi ön sipariş vermek de mümkün.