Başta mahremiyet konusu olmak üzere birçok açıdan eleştirilere maruz kalan drone’lar, öyle görünüyor ki yakın zamanda da restoranlarda sıklıkla karşımıza çıkacak.

Singapur’da Timbre adında bir restoran, yiyecek-içecek servisi yapmak için kadrosuna Infinium Robotics‘in geliştirdiği drone’ları eklemeyi düşünmüş. Timbre grubu yönetici müdürü Edward Chia; “Adam eksikliğinden dolayı zaten verimsiz durumdayız. Bu sebeple drone’ları garsonlarla değiştirmeyi düşünmüyoruz. Drone’ları çalışma alanı optimizasyonu için kullanıyoruz.” diyerek drone’ları ne amaçla kullandıklarına bir açıklık getirmiş.

Drone’lar restoran içerisinde otonom olarak hareket ediyor. Müşterinin siparişi hazır olduğunda, yemek drone’a koyuluyor ve garsonların beklediği merkezi bir alana yönlendiriliyor. Ardından garson yemeği drone’un üzerinden alıp, masaya servis ediyor. Chia; “Drone’ları direkt olarak müşterilerin masalarına yönlendirebiliriz ama niyetimiz bu değil. İnsan dokunuşuna halen önem veriyoruz.” diyerek insan etkileşiminin önemine de değiniyor.

Drone

Benzeri bir drone servisini Londra’da “Yo! Sushi” adlı mekanda da görüyoruz.

Müşterilerin bazıları, uygulamanın yemek esnasında dikkat dağıtıcı olduğunu düşünmüş ama garsonlara kolaylık sağladığını da; göz ardı etmemek lazım. Singapur’da yaşanan adam eksikliği çalışanların yerini şimdilik garantiliyor gibi gözükse de; ileride başka ülkelerde, drone’lar çalışan işçilerin yerine geçerse şaşırmamak lazım! Düşünsenize mezeler drone’larla geliyor…

Görsel Kaynak: http://www.washingtonpost.com/