Geçen hafta, giyilebilir teknolojiler (wearables) alanında öne çıkan son trendleri özetlemiştim. Giyilebilir teknoloji pazarı daha hala emekleme aşamasında olmasına ragmen, peşi sıra piyasaya çıkan pek çok farklı uygulama ve cihazla birlikte bu alan oldukça gelecek vadeden bir potansiyel barındırmakta. Bununla birlikte, giyilebilir teknolojiler birçok ön yargıyı da içeriyor. Otoritelerin bir bölümü, yeni nesil bu cihazların akıllı telefonlar kadar önemli olduğunu belirtirken; bir kısmı da bu cihazların hala hangi probleme tam olarak çözüm getirdiğini tartışmakta. Hangi görüşe yakın olursanız olun, gerçek şu ki, giyilebilir teknolojilere yönelik pazar hızla büyümekte ve bu çözümlerin yakında hayatımızın birer parçası olacağı aşikar…

2016 yazının sonuna geldiğimiz bu hafta, bu yaza damga vuran giyilebilir teknoloji uygulamalarını paylaşmak istedim:

Soltrackr:

Yaz denince ilk akla gelen görüntülerden biri, bir şezlonga uzanıp, güneşlenmektir. Bununla birlikte, güneşe karşı korunmamak, kötü UV etkileri ile karşılaşılmasına da neden olmakta. Dünya genelinde, her yıl 13 milyon insan deri kanserine yakalanıyor. Buna yönelik olarak, Soltrack, güneşin UV ışınlarını ölçümleyerek, vücudun ne kadar D vitamini depoladığını gösteren ve güneşte fazla kalındığında ve güneşin vücuda zarar vermeye başladığında uyarılarda bulunan küçük bir cihaz. Bu cihaz ayrıca, kalp atış hızındaki değişkenlikler ile stress seviyesini ve kan oksijen değerini de göstermekte.

My UV Patch:

Güneşe ve deri kanserine yönelik müşterileri bilinçlendirmek, ne kadar UV etkisinde kalındığını göstermek adına bir çalışma da L’Oreal, MC10 ve La Roche-Posay ortaklığı ile gerçekleşti. My UV Patch adındaki ürün sayesinde, vücusun istenen bölgesine yapıştırılan ışığa duyarlı, renk değiştirebilen “patch”lerin resmini çekip, uygulamaya aktararak, güneşten ne kadar etkilenildiğini öğrenebiliyorsunuz.

Garmin:

Yüzerken, kalbinizin ne kadar hızlı attığını merak ediyor ya da bu konuda endişeleniyorsanız, kalp atışını ölçümleyen bu cihaz tam size göre. Doğal olarak suya dayanıklı olan, kaymaz özellikteki bu cihaz kalbin mevcut atış hızını, belirli aralıklarla göğsün sudan çıktığı zamanlarda ölçümlemekte ve akıllı saat uygulamasına aktarmakta.

 

iLi:

Bu cihaz gerçek zamanlı çeviri hizmeti sunmakta. Şu an için İngilizce, Çince ve Japonca arasında çeviriler yapılabiliyor. Kullanıcı, cihaz üzerindeki bir tuşa basarak konuşulan dili kaydettikten sonra, seçilen dile çeviri anında yapılıyor.

Deniz Gözlüklerinde İnovasyon:

Yüzerken yönünüzü analiz edip, ne kadar sapma yapıldığını da gösteren deniz gözlükleri geliştirildi. Gözlüklere yerleştirilen LED’ lerin yardımı ile hangi yöne doğru yüzmek gerektiği ya da hangi yönde ne kadar sapma olduğu ekranda görüntülenmekte.

Yazar Hakkında

Editör

IoT teknoloji girişimcisi Ergi Şener, yeni nesil ödeme sistemleri ve mobil teknolojiler konusunda, özellikle start-up lar, yeni iş geliştirme ve inovasyon yönetimi odaklarında tecrübeli bir isim. Şener’in inovatif ve yeni teknolojilerin pazara sunulması ve dijital ödeme stratejilerinde uluslararası alanda bilinirliği uzmanlığı bulunuyor.

İlgili Yazılar