Temas takip uygulaması, sağlık departmanları tarafından bulaşıcı hastalığın yayılmasını önlemek için kullanılır. Genel olarak, temas takibi bulaşıcı bir hastalığı (vakaları) olan kişileri ve temas ettikleri kişileri (temaslar) tanımlamayı ve hastalığın yayılmasını durdurmak için onlarla çalışmayı içerir. Bu, COVID-19 hastalarından izole olmalarını ve evde gönüllü olarak kendilerini karantinaya almalarını ister.

İskoçya, sonbaharda kullanıma sunmayı planladığı koronavirüs temas takip uygulamasını geliştiriyor. Hem İskoçya hem de Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti’nde halihazırda kullanılan yazılımları koronavirüsün yayılımını engelleyebilecek şekilde uyarlamaya karar vermişlerdi.

Temas takip uygulaması, ikinci bir koronavirüs dalgasının önlenmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. İki kişi bir süre birbirine yakın olduğunda Bluetooth sayesinde uygulamada oturum açılır ve temas eden kişilerin hasta olup olmadığı takip edilir.

Daha sonra, kullanıcılardan birine hastalık teşhisi konulursa, yakın zamanda temas ettiği diğer kişilere bir uyarı gönderilir ve onlara da test yaptırmaları ve / veya kendi kendilerini karantinaya almaları gerektiği söylenir.

COVID-19 için temas takibi uygulamasını özetlersek;

  • Kişinin bulaşıcı olabileceği zaman diliminde yakın temasta olduğu herkesi belirlemek için COVID-19’lu kişilerle görüşme. Halk sağlığı personeli bunu yaparken enfekte olmuş hastanın kimliğini açığa çıkarmaz ve gizlilik kurallarına uyar.
  • Potansiyel olarak virüse maruz kalmış kişileri bildirme
  • Test için ilgili kişilere yönlendirme
  • COVID-19 belirtileri ve semptomları için izleme kontakları
  • Enfekte hastalara son şikayetlerinden 14 gün sonrasına kadar evde kalmaları, sağlıklarını izlemeleri ve diğerlerinden sosyal mesafelerini korumaları önerilir.

Mayıs ayında Apple ve Google, cep telefonu işletim sistemlerini temas takip uygulamaları için uygun olacak şekilde güncellediler. Bu tarz temas takip uygulamaları, bütün süreci telefon üzerinden yürütür, bu özellik yetkililerin veya hackerların kullanıcı verilerini başka yollarla kullanmasını zorlaştırır. Sonuç olarak, hükümetler ve epidemiyologlar da analiz etmek için verilere merkezi olarak erişemezler.

Burada bulunan linkte uygulama ile ilgili ayrıntılı İngilizce bir video izleyebilirsiniz.