Bugün yeni başlattığımız bir seriyle artık sektörlerin yakın zamanda son teknolojilerden nasıl etkileneceğini öğreneceksiniz. Sektör sektör devam edecek bu serinin ilk konuğu ise turizm alanı. Bakalım turizm sektörünü yakın gelecekte neler bekliyor…

Öncelikle gitmek isteyeceğiniz otelin ya da lokasyonun seçimini artık fotoğraf ve videolardan yapmayacaksınız. Sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde konaklamanızı gerçekleştirmeden otele gitmiş kadar olacaksınız. Bunun için çalışmalara başlayan Thomas Cook seyahat acentası, müşterilerine sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde lokasyon hakkında bilgi verebiliyor. Sanal gerçeklik teknolojisine rağmen lokasyon seçmede zorluk yaşıyorsanız, şehre drone bakışı da göz atabileceksiniz. Travelbydrone.com adlı sitede yer alan seyahat videoları sayesinde şehirleri kuş bakışı görebilirsiniz.

Thomas Cook Sanal Gerçeklik Teknolojisini Kullanmaya Başladı

Thomas Cook Sanal Gerçeklik Teknolojisini Kullanmaya Başladı

Havaalanına vardığınızda beacon’lar sizi uçağınızın kalkacağı yer hakkında telefonunuza ya da akıllı saatinize yönlendirme yapacak. Check-in işlemleriyse Iberia Havayolları’nın kullandığı gibi akıllı saatinize gelen barkod üzerinden rahatlıkla yapılabilecek. Ayrıca yolcularla daha rahat iletişim kurabilmek için Kopenhag Havaalanı’nda kullanıldığı gibi, çalışanlar da Google Glass benzeri gözlükler görülebilir. İlk görüşte isminiz ile hitap eden çalışanlar olursa şaşırmayın; çünkü yüz tanıma teknolojisinin kullanımı çok uzak değil. Bu arada bavulum kaybolur mu acaba diye artık düşünmeye son! Dünyanın ilk akıllı valizi olan Bluesmart ile valizinizin nerede olduğunu cep telefonunuz üzerinden takip edebileceksiniz.

Bluesmart Akıllı Valiz Sayesinde Bavulunuz Kaybolmayacak.

Bluesmart Akıllı Valiz Sayesinde Bavulunuz Kaybolmayacak.

Otele vardığınızda genellikle uzun bir check-in sırasıyla mı karşılaşıyorsunuz? Artık check-in işlemleri Hilton’un 2016 planlarına göre rahatlıkla cep telefonu üzerinden yapılabilecek ve oda numaranız cep telefonunuz üzerinden seçilebilecek. Kapıyı ise yine cep telefonunuzla ya da akıllı saatinizle açabileceksiniz. Şu an Starwood Hotelleri’nde kullanılan Savione gibi robotlar size kapınıza kadar eşlik ederse şaşırmayın. Oda servisliğinin dışında bellboy hizmeti de verebilirler. Odaya girdiğinizdeyse akıllı bir oda sizi bekliyor olacak. Işıkları, perdeleri ve televizyonu Revolv ve Smartthings‘de olduğu gibi bir platform üzerinden kontrol edip; ayarları değiştirebileceksiniz. Eğer sistem akıllı saatinize ya da bilekliğinize entegreyse, uyku kaliteniz de o sistem üzerinden takip edilebilecek. Yani artık uyandırma servisine de gerek kalmayacak!

Savione Akıllı Robot

Savione Akıllı Robot

Otelde gezinirken telefonunuza anlık kampanyalar gelirse şaşırmayın. Beacon teknolojisi sayesinde, otelin spasından ya da barından indirimli yararlanabileceğinize dair bildirimler cep telefonunuza gelebilir. Ayrıca misafir anketleri ile de karşılaşabilirsiniz. Bu şekilde oteller önem verdiği misafir yorumlarını daha hızlı bir şekilde toplayabilir.

Otelden çıktığınızda şehirde gezmek için de artık tedirgin olmaya gerek yok. Google Glass için geliştirilen Field Trip uygulaması şu an rehberlerin işini ellerinden alacak cinsten. Turistik yerleri tanımlayan uygulama, bölgenin tarihini direk kulağınıza okuyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan Word Lens adındaki uygulama da bilmediğiniz dildeki kelimeleri, bildiğiniz bir dile çevirebiliyor. Başınıza bir şey mi geldi? Otellerin yardım merkezine bağlayacağınız Safelet tarzı akıllı bilezik/bilekliklerin üzerinde bulunan butona basmanız ile birlikte, bulunduğunuz konum hemen otele gönderilecek.

Safelet Akıllı Bilezik

Safelet Akıllı Bilezik

Havaalanına sizi şöförsüz bir araç bırakırsa da şaşırmayın. Google X laboratuvarının üzerinde çalıştığı şöförsüz araçlar, yakın zamanda otellerin en çok tercih ettiği araçlardan biri olabilir.

Google Şöförsüz Araç

Google Şöförsüz Araç

Ülkemizde de bu teknolojilerin belirli alanlarda kullanılacağını düşünüyorum. Butik oteller yavaş yavaş akıllı oda sistemlerine geçip, seyahat acentaları otelleri sanal gerçeklik teknolojisi ile tanıtabilir. Beacon teknolojisi oteller içerisinde de kullanılabilir ve belli dönemlerde çeşitli indirimler sunulabilir. Özellikle Antalya bölgesinde misafirlerine bileklik veren herşey dahil oteller, bu bileklikleri akıllı bilekliklere çevirip odaların da bilekliklerle açılmasını sağlayabilir. İstanbul civarında sokağı çıktığında tedirgin olacağını düşünenler için de, bir tuşla nerede olduğunu aktaran akıllı bilezik ve benzerleri sunulabilir.

Sizin de aklınıza gelen turizmde kullanılabilecek başka teknolojiler geliyorsa bizimle yorum bölümünden paylaşmayı unutmayın.