Geçtiğimiz aylarda Xiaomi firması, piyasaya sürdüğü çeşitli akıllı ev cihazları ile ilgi odağı haline gelmişti. Farklı alanlarda geliştirdiği ürünlerle de, Xiaomi adını bu aralar daha sık duyacak gibiyiz. Mesela bunlardan biri de akıllı spor ayakkabısı…

Çin spor markası Li Ning ile ortaklık yapan Xiaomi verdiği bir röportajda, geliştirilen akıllı ayakkabıların, Bluetooth ve hareket algılayıcıları ile donatıldığını belirtmiş. Ayakkabılardaki hareket ve basınç sensörleri, kullanıcının yürüyüş ve koşu kaydını tutabiliyor. Elde edilen veriler, Bluetooth aracılığıyla telefonunuzdaki uygulamaya gönderiliyor.

Çin’de geçtiğimiz hafta piyasa sürülen bu akıllı ayakkabıların, iki farklı modeli bulunuyor. Ayakkabılar su, ter ve basınca dayanıklı olarak üretilmiş. Yerleşik sensörlerin de en az ayakkabının kendisi kadar dayanıklı olduğu vurgulanmış. Ortaklık kapsamında geliştirilen ayakkabıların hepsi Xiaomi’nin akıllı bilekliği Mi Band ve Mi Fit uygulaması ile uyumlu olarak çalışıyor.

Li-Ning_xiaomi_akıllı_ayakkabı

Geliştirilen modellerden birinin fiyatı 64.50$, diğerinin fiyatı ise 32$ olarak belirlenmiş. Pahalı olanı sporculara yönelik tamamen yeni bir ayakkabı tasarımı, ucuz olanı ise eski bir modelin güncellenmiş hali. Modellerin uluslararası pazarda ne zaman yer alacağı henüz belli değil ama görünen o ki; bu sene Xiaomi’ye ait birçok farklı ürün göreceğiz.

Görsel Kaynak: http://www.devicetowear.com/