Günümüzde artık bildiğiniz gibi piyasada birbiri ile konuşan yüzlerce cihaz bulunuyor. Ne var ki kullanıcılar merkezi bir sistem yerine, bu cihazları kontrol etmek için bir sürü farklı uygulama kullanmak zorunda. Wink adında New York merkezli bir startup ise, evinizdeki bütün cihazları birbirine bağlamanın bir yolunu buldu.

Wink tarafından geliştirilen Relay, üzerinde dokunmatik bir ekran bulunan, kullanımına ve görünümüne alışık olduğunuz bir lamba düğmesi. Tabii Relay alışık olduğunuz lamba düğmelerinden farklı olarak, sokak kapınızı kilitleme, panjurları indirme, alarmları devreye sokmak gibi birçok işlemi kesintisiz bir şekilde yerine getiriyor. Relay’ı, telefonunuz üzerinden kontrol edilen cihazların fiziksel ağı olarak düşünebilirsiniz.

Wink, akıllı ev fikirleri geliştiren Quirky’nın bünyesinden doğmuş. Piyasada bulunan cihazların bağlayıcı bir yazılım platformuna ihtiyaç duyduklarının farkına varıldığı an, Wink kuruldu. Wink ise, Quirky’nın geçtiğimiz sene General Electric ile kurduğu ortaklığa bağlı olarak gelişmeye başladı.

wink relay
Relay kurulan bu ortaklık sonucunda piyasada aklınıza gelebilecek çeşitli cihazlar ile –lambalar, kapı kilitleri, garaj kapıları, Nest termostatı– uyum içerisinde. Cihaz bireysel olarak ya da ev sahiplerinin önceden belirlediği profiller üzerinden işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bu da demek oluyor ki; hava kararmaya başlarken tek bir dokunuşla evdeki her şeyi söndürebilir ya da kapatabilirsiniz. Relay direkt olarak elektrik şebekenize bağlı olduğu için internet bağlantınız kesildiği takdirde dahi çalışabiliyor. Cihazın mantığı, akıllı evde olması beklenen işlevsellik ve kişiselleştirme özelliklerinden ödün vermeden, bir lamba düğmesinin analog kullanımından istifade etmek üzerine kurulu.

Relay’ın Temel Özellikleri:

 • 2 adet akıllı lamba düğmesi,
 • Sıcaklık, nem, ses ve yakınlık algılayıcıları,
 • 10 cm.’lik dokunmatik ekran,
 • WiFi, Bluetooth, ZigBee uyumlu,
 • Bildirim sesleri ve dahili haberleşme (Yakında) için mikrofon ve hoparlör,
 • AC akım bağlantısı olmayanlar için tekli ya da çiftli alet çantası.

Tek Bir Uygulama ve Erişebilecek Çok Sayıda Marka

Wink uygulamasını kullanan Relay, farklı amaçlar için kullanılan birçok cihaz ile uyumlu olduğunu söylemiştik. Wink, evinizin kontrolünde pay edinmek isteyen teknoloji devleri gibi kendi cihazını üretmiyor. Sistem ile kontrol edilebilen cihazları şöyle kısaca sıralayabiliriz;

 • GE LINK: Akıllı zamanlama özelliği bulunan lambalar,
 • Kwikset Locks: Smarcode uygulaması ile uyumlu anahtarsız kilitler,
 • Dropcam Kamera: Canlı video kaydı ve yayını yapabilen WiFi uyumlu kamera,
 • Quirky+GE Spotter: Hareket, ses, ışık, nem ve ısıya duyarlı algılayıcı,
 • Nest: Akıllı termostat
 • Aros Klima,
 • Lutron Jaluzi.

Ve daha niceleri…  Bu sayede diğer firmaların ürettiği cihazları merkezi bir kontrol sistemine bağlamayı başaran Wink, bu piyasada büyük bir avantaj sağlıyor. Bu avantajı da şöyle tanımlayabiliriz; Wink, herhangi bir marka yeni bir ürün geliştirirken direk olarak onlarla birlikte çalışabiliyor.

Android ve iOS cihazlar ile uyum olarak çalışan Wink Relay’ı, 300$’lık fiyatı ile sitesi üzerinden ön sipariş vererek satın alabilirsiniz. Siparişlerinin dağıtımına Kasım sonuna doğru başlanması bekleniyor. Wink geliştirilen tüm ev otomasyon sistemleri için önümüzdeki süreçte bolca kendisinden bahsettirecek bir potansiyele sahip diyebiliriz.