Son yıllarda popularitesi oldukça artan giyilebilir teknolojilerin (wearables) ilk kullanım alanları, aslında oldukça eskiye dayanıyor. Bu teknolojilerin ilk kullanımlarından birinin İmparator Nero’nun Roma İmparatoru olduğu (MS 54 – 68 arası) döneme dayandığı iddia edilmekte. Dönemin en önemli eğlencelerinden olan kalabalık ve oldukça büyük arenalarda gerçekleşen gladyatörler müsabakalarını takip etmekte kendini gösteren zorluklar; imparatorun gözlerini güneşten korumak, aynı zamanda müsabakaları rahatça takip etmesi için görüntüyü yakınlaştıran cilalanmış, zümrütten özel bir gözlük yapımını tetiklemiş.

Nero’nun döneminden modern zamana, giyilebilir cihazların görüntülerinde ve kullanımında dramatik değişiklikler olsa da teknolojinin özünde çok fazla sapma olmuyor. Ana amaç insana fayda sağlayacak, yararlı uygulamaları, moda etkisini de göz önünde tutarak şekillendirebilmek. Günümüze odaklandığımızda, giyilebilir teknolojilerin oldukça farklılaştığı aşikar: Sağlık bilekliklerinden, akıllı saatlere; gözlüklerden, akıllı ayakkabı ya da giysilere; kolyelerden, yüzüklere kadar giyilebilir cihazlar ortaya çıkardığı büyük veri doğrultusunda pek çok soruna ve ihtiyaca yönelik kişiselleştirilmiş çözümler getirmekte.

Bugün giyilebilir teknolojiler dendiğinde ilk akla gelen cihazlar, akıllı saatler ve bileklikler. Apple, Apple Watch ürünü ile dünyanın bir numaralı saat üreticisi haline gelmiş durumda (tüm meşhur İsviçreli saat üreticilerinin üzerinde üretim hacmini çoktan geçmiş durumda). Teknolojinin son yıllarda patlama etkisi yapması ile birlikte, potansiyeli değerlendirmek isteyen pek çok şirket bu alanda araştırma, geliştirme ve inovasyona ciddi miktarda bütçe ayırmaktalar. Peki giyilebilir teknolojiler alanında gelecek neler getirecek. Bu hafta, “werables” odağında öne çıkan son öngörüleri derledim.

Büyüme oldukça şaşırtıcı olacak!

CCS Insight’a göre, önümüzdeki birkaç yıl içinde inanılmaz bir büyüme ile karşılaşmak üzereyiz: 2020’ye kadar, $34 milyar değerinde 410 milyondan fazla akıllı giyilebilir cihazın satılacağı öngörülmekte. CCS’in araştırması doğrultusunda, 2015 yılında sadece 5 milyon VR başlık satın alınmasına rağmen, 2020’ye kadar 96 milyon cihazın sevk edileceğini belirtilmekte. Bu yılın sonuna kadar $1 milyarlık pazar yaratacak olan AR’ı unutmamak gerekiyor. Bu verilerin bize gösterdiği, giyilebilir teknoloji furyası henüz daha yeni başlamakta. Tamamen yeni olarak nitelendirebileceğimiz bu pazarda (her ne kadar tarihi oldukça eskiye dayansa da bugünkü kullanım alanları, son 4-5 yılda kendini göstermeye başlamış durumda), pek çok farklı teknoloji şirketi önümüzdeki dönemde, değer yaratacak şık ve işlevsel cihazları nasıl sunacaklarının yollarını bulmaya çalışacaklar.

Yeni odak alanı: Hearables (Akıllı Kulaklıklar)

Giyilebilir teknolojiler alanındaki ilk gözde bileklikler olmasına rağmen, her geçen yıl bu cihazlar yüzümüze yakınlaşmaya başlıyor. Bu yıl, bileklik odağındaki girişim ve inovasyonlar yerini “hearables” olarak adlandırılan, kulağa takılabilen kablosuz cihazlara bırakmakta. Apple, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği lansmanda tanıttığı “AirPods” adını verdiği kablosuz ku-laklıkları ile bu alandaki ilk gürültüyü yaratmış oldu. İlerleyen dönemde, Samsung ve Google gibi teknoloji devlerinin de bu alanda farklı ürünler çıkarması beklenmekte. “Hearables” dijital asistan servislerini de cihazlara entegre edip, sesle yöneterek kullanımı kolaylaştırmakta. Aynı zamanda, dinleme deneyimini geliştirme ve anlık tercüme hizmetlerini sunma gibi pek çok potansiyel vaat eden uygulamayı da desteklemekte.

Akıllı gözlükler geri gelecek

Çok büyük umutlarla lanse edilmesine rağmen, beklentilerin çok ötesinde kalarak pazarı terk etmesi, Google Glass açısından bir başarısızlık hikayesi oldu. Açıkçası, Google’un bu hamlesi giyilebilir teknolojiler sektörünü de olumsuz yönde etkiledi ve ortaya çıkan sorularla birlikte, müşterilerin ağzında kötü bir tat kalmasına neden oldu. Geçen zamanla birlikte, farklı teknoloji şirketleri Google Glass’da neyin yanlış olduğunu analiz ederek farklı uygulamalar denemeye başladılar ve bu çalışmalar neticesinde akıllı gözlükler alanında yeni bir dalgaya hazırlıklı olmakta yarar var.

Ancak, yeni akıllı gözlüklerin Google Glass’dan farklılık göstermesi bekleniyor. Yeni gözlükler, tasarım odaklı bir şekilde insanların günlük hayatta kullanmaya alışkın olduğu güneş gözlüğü ya da numaralı gözlüklere oldukça benzer ve pratik bir şekilde kullanılabilir olacak. Özel olarak monte edilmiş hoparlörler, görünmez mikrofonlar, sensörler ve minik kameralar sayesinde fonksiyonelitenin, görüntünün önüne geçmemesi sağlanıyor. Bununla birlikte, akıllı gözlüklerin geniş kitlelere yayılmasının önünde hala birkaç yıl bulunuyor, fakat farkındalık ve “word of mouth” oluşmasını sağlayacak ürünler sahaya çıkmaya başlamış durumda.

Sağlık alanında kullanılan giyilebilir cihazlar daha fazla saygı uyandırmaya başlayacak

Sağlık alanında kullanılan giyilebilir cihazlar yıllardır radarda bulunmakta. Günümüzde pek çok sağlık bilekliği ya da akıllı saat, kalp ritmini takip edip bir takım kontrolleri gerçekleştiriyor olsa da bu cihazlardan elde edilen bulgulara yönelik en büyük eleştiri, bunların çok güvenilir olmaması. Yeni gelişmeler ve inovasyonlar, sağlık alanındaki giyilebilir teknolojilerin daha çok saygı kazanacağını gözler önüne seriyor. Örneğin, uzmanlar, giyilebilir cihazlar ile kalp krizinin önceden tahmin edilebileceğini belirtmekteler. Ancak, bu alandaki en büyük engel zaman. Bir cihazın, sağlık anlamında uçtan uca kullanılması için gerekli tüm onaylarının alınması oldukça ciddi ve uzun test süreçleri gerektirmekte. Ayrıca, yasal zorluklar da bulunmakta (Kalp krizini tahmin edebileceğinizi iddia etmek oldukça büyük bir vaat!). Bu nedenle, bu alandaki gelişmeler, müşterilerin bu yıl veya hatta gelecek yıl görmeyi bekleyecekleri bir şey değil, ancak ilerlemeler oldukça merak uyandırıcı.

Gelecek oldukça heyecan verici

Giyilebilir teknolojilerde gelişmeler hala belirsizliğini koruyor. Geniş kitlelere kullanımın yaygınlaşması henüz istenen seviyeye ulaşmamış ve bir takım kuşkular oldukça baskın durumda; satın alan kişilerde de 100% memnuni-yet derecesi sağlanamadı (sağlık bilekliklerini Türkiye’de ilk deneyen ve kullananlardan biri olarak, vaat edilen değer teklifini 2 haftada anlayıp, başkasına verdim. Üstelik şarj sorunu, giyilebilir cihazların önünde oldukça ciddi bir bariyeri oluşturmakta.) Ancak, teknolojinin gelişmesi ve cihazların daha çekici hale gelmesi, bu alandaki satış oranlarını ciddi miktarda artıracağı kesin.

görsel kaynak: wired.com