Akıllı ev sistemlerinin en büyük artılarından biri, evinizde değilken evinizin kontrolünün elinizde olması ve ters giden herhangi bir durumdan anında haberinizin olması. Wally de bunu sağlıyor. Wally evde herhangi bir su sızıntısı olması durumunda bunu algılayıp kullanıcıya haber veren bir dedektör. SNUPI Technologies tarafından geliştirilen Wally, sadece su sızıntılarını algılamıyor, sıcaklık ve nem oranında önemli değişiklikler olması durumunda bunu da farkediyor ve kullanıcıyı uyarıyor. Fonksiyonel alarmı sayesinde Wally, sorunu ve sorunun nereden kaynaklandığını tanımlıyor. Uyarı listesi özelliği sayesinde herhangi bir problem olduğunda Wally uyarı listesindeki tüm kişilere bunu bildiriyor. Böylelikle uyarı bildirimi asıl kullanıcı tarafından görülmese bile, listedeki diğer kişiler durumdan haberdar olduğu için olaya en kısa sürede müdahale ediliyor.

Wally‘nin mobil uygulaması ya da internet sitesi yardımıyla evin durumu bir tık ötede. Uygulamadaki gösterge tablosu da ayrıntılı bilgi edinmenizi sağlıyor. Üstelik Wally, herhangi ters giden bir durum sezdiğinde bunu kullanıcıya haber vermek için birden fazla yola başvuruyor: SMS, anlık bildirimler ve e-posta. Wally, kurulum asistanı özelliği sayesinde, sensörleri koymak için en uygun yerler hakkında kullanıcıya çeşitli öneriler sunuyor. Bunun yanında Wally, evin durumunu analiz edip daha sağlıklı bir yapıya kavuşması için tavsiyelerde bulunabiliyor.

Kullanıcı her bir sensörün durumunu ayrı ayrı görebiliyor ve bu sayede evin her bölgesinde neler olup bittiğini öğrenebiliyor. Wally 10 yıl boyunca herhangi bir bakım gerekmeksizin sorunsuzca çalışıyor. Ayrıca batarya ömrü de 10 yıldan fazla.

Nasıl Çalışıyor?

Cihazın çalışma mantığı şu şekilde: Su sızıntısını algılayan sensörler bunu ana cihaza (hub) bildiriyor. Ana cihaz da kullanıcının telefonuna bildirim göndererek kullanıcının durumdan haberdar olmasını sağlıyor. Daha sonra sensörler kurulanıp sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebiliyor.

Wally şirketle aynı ismi taşıyan ve patenti alınmış SNUPI teknolojisi kullanıyor. SNUPI’nin açılımı Sensor Network Utilizing Powerline Infrustructure şeklindedir. SNUPI, çok düşük güç tüketimli, mevcut elektrik şebekesi yardımıyla kolayca kullanılan ve korunan kablosuz algılama platformudur.

Wally’i satın almak isteyenler için iki farklı seçenek bulunuyor. 6 sensör ve 1 hub şeklinde satılan paket 299$‘a alınabiliyor. Ya da 125$ fiyatındaki hub ve 35$ olan sensör ayrı ayrı satın alınabiliyor.

Görsel Kaynak: geekwire.com