Artık günlük hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonlarımız, her yeni modelde giderek gelişiyor. Git gide hızlanan işlemcileri ve artan hafızaları sayesinde artık birçok akıllı telefon ile HD filmler izlemek ve 3 boyutlu oyunlar oynamak mümkün. Ancak akıllı telefonlarımızın ekranlarının yeterince büyük olmaması, cihazların bu performansından tam anlamıyla faydalanmamıza engel oluyor. Bu problemi çözmeyi amaç edinen vrAse, akıllı telefonunuzu devasa 3 boyutlu bir ekrana dönüştürüyor.

Gerçek 3 boyutlu deneyimi yaşatmayı hedefleyen vrAse’in çalışma prensibi ise oldukça basit. Akıllı telefonunuzun önünde konumlandırılmış 2 adet özel lens sayesinde, her bir göze kendi içeriği gösterilerek 3 boyutlu bir görüntü elde ediliyor.

SBS Destekleyen İçerikler

Yukarıda da belirtildiği gibi, vrAse her göze kendi bilgisini gönderme prensibiyle çalışıyor. Bu nedenle SBS (Side by Side: yan yana iki resimden oluşan görüntü) formatındaki her içeriği, türü ne olursa olsun, 3 boyutlu olarak izlemenize olanak sağlıyor.

vrAse Telefon Kılıfı

SBS teknolojisinin en yaygın kullanım alanlarından birisi tabii ki filmler. SBS formatındaki filmleri vrAse ile 3 boyutlu olarak izleyebilir, telefonunuzun kulaklığını kullanarak nerede olursanız olun sinema kalitesinde bir film tecrübesi yaşayabilirsiniz. vrAse, aynı zamanda SBS teknolojisini destekleyen oyunları da bir gamepad kullanarak oynamanıza imkân sağlıyor. Ancak akıllı telefonlar için henüz bu teknolojiyi destekleyen çok sayıda oyun olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil.

vrAse yalnızca telefon ekranında yer alan SBS formatındaki görüntüyü 3 boyutlu görmenizi sağladığından, görüntülemek istediğiniz içerikleri doğrudan akıllı telefonunuz üzerinde oynatabileceğiniz gibi herhangi bir görüntü aktarma uygulaması kullanarak, başka bir cihazda oynamakta olan içerikleri de görüntüleyebilirsiniz.

vrAse ile Artırılmış Gerçeklik

vrAse, film izlemenin ve oyun oynamanın yanı sıra artırılmış gerçeklik uygulamaları için de kullanılabilir. Akıllı telefonların her geçen yıl daha da kaliteli hâle gelen kameraları sayesinde, vrAse ile uyumlu artırılmış gerçeklik uygulamalarının keyfini sürebilirsiniz. Uyumlu uygulamaların bir listesi vrAse’in web sitesinde yer almakta.

vrAse İle 3 Gerçek 3 Boyut

İçeriğin oynatılması konusunda asıl işi yapan akıllı telefonunuz olduğundan, bir çeşit kılıf görevi gören vrAse’in ayrı bir bataryası bulunmuyor. Bu nedenle vrAse’i akıllı telefonunuzun şarjı bitinceye dek aralıksız olarak kullanmanız mümkün.

Çalışma mantığıyla Google’ın I/O’da geliştiricilere ücretsiz dağıttığı karton sanal gerçeklik gözlüğüne benzeyen vrAse’nin siyah ve beyaz olmak üzere iki renk seçeneği mevcut. Kickstarter’daki hedefine ulaşmış olan ürünün piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı ise henüz net değil.

Görsel Kaynak: http://www.vrase.com/