Volvo, geçtiğimiz sene bisiklet sürücülerinin güvenliği sağlayan akıllı bir kask üzerine çalışma gerçekleştirdi. Önümüzdeki Ocak ayında gerçekleşecek CES etkinliğinde tanıtılması beklenen bu kask, bisikletlerle gerçekleşen kazalarının önüne geçmek için geliştirilmiş.

Kaskın işleyiş mantığının son derece basit olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kask, bisiklet sürücüsünün rotasında bir arabanın yaklaştığını tespit ederse, bisiklet ve araba sürücülerine bir yakınlık bildirimi gönderiyor. Bu kaskı kullanan bisiklet sürücüsü, kaska yerleştirilmiş bir ışık aracılığıyla uyarılıyorken; araba sürücüsü ise, arabasının ön camına HUD üzerinden yansıtılan bir işaret aracılığıyla uyarılıyor.

Sistemin düzgün bir şekilde işlevini yerine getirmesi için bisiklet sürücüsünün yanında, konum takip uygulaması çalıştırabilen bir cep telefonu olması lazım. Bu uygulama aracılığıyla elde edilen konum verileri, bulut tabanlı sunucular aracılığıyla programa dahil olan diğer Volvo araçlarıyla paylaşılıyor.

Volvo, bu akıllı kaskı geliştirirken Ericsson ve POC firmaları ile ortaklığa girmiş. Kaskta kullanılan sistem ise Volvo’nun XC90 modellerinde yerleşik olarak bulunuyor. Kaskın, sıklıkla yaşanan bisiklet kazalarının önüne geçmek adına güzel bir girişim olduğunu söyleyebiliriz. Ama sadece Volvo araçlarını kapsaması biraz sıkıntı yaratabilir.

Görsel Kaynak: http://www.mirror.co.uk/