Oculus Rift’in geliştirdiği Oculus VR adlı sanal gerçeklik HMD’sinin(Head Mounted Display) büyük sükse yapmasının ardından birçok teknoloji firması bu alanda çalışmalarını yoğunlaştırmaya başladı. Özellikle video oyunları dünyasında devrim yaratacak sanal gerçeklik arabirimlerini buna örnek gösterebiliriz. Virtuix Omni oyunlarda serbestçe ve doğal bir biçimde hareket edilmesini sağlayan ilk sanal gerçeklik arabirimi.

Omni, video oyunlarında yürümenize, koşmanıza, zıplamanıza ve eğilmenize imkan sağlıyor. Ayrıca Omni, oyun boyunca katettiğiniz yolu ve yaktığınız kaloriyi de hesaplıyor. Microsoft Kinect ve Razer Hydra ile tamamen uyumlu olan Omni, klavye kullanılabilen her uygulama ya da oyunla uyumlu olarak çalışıyor.

Halka yüksekliği 142 cm’den 195 cm’ye kadar değişen bir aralıkta ayarlanabilen Omni, kolaylıkla sökülüp kaldırılabiliyor. 122 cm çapında ve 50 kg ağırlığında olmasından dolayı ev için çok uygun olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Virtuix Omni ve Oculus Rift ile Daha Gerçekçi Bir Oyun Deneyimi

Virtuix Omni ve Oculus Rift ile Daha Gerçekçi Bir Oyun Deneyimi

Omni’yi Kullanırken Güvenlik İçin Özel Tasarım Bir Ayakkabı Giyiliyor

Cihazın tasarımında güvenliğe de büyük önem verilmiş. Oyuncunun etrafını çevreleyen halka güvenlik amacıyla tasarlanmış ve bu halka 130 kiloya kadar dayanabiliyor. Cihazda bulunan kemer ise oyuncunun düşmesini ya da kaymasını engelliyor.

Omni’nin yanında ek ücret karşılığında satılan Omni Rack adında bir aparat da var. Bu aparat, Omni’ye monte edilerek bir raf görevi görüyor. Düz bir yüzeye sahip olan Omni Rack, üstüne klavye, mouse ya da bir takım kontrol cihazlarını koymak için tasarlanmış. Bunun yanında bir de kullanım sırasında giyilmesi zorunlu olan özel ayakkabılar mevcut. Bu özel tasarım ayakkabının tabanında dişliler bulunuyor ve bu dişliler Omni’nin yüzeyinde bulunan oluklara uyuyor. Böylece kullanıcının kayıp düşmesi engellenmiş oluyor.

Virtuix Omni

Virtuix Omni’yi satın aldığınızda, ürün Omni ayakkabısı, kemer desteği ve izleme donanımı-yazılımı ile birlikte elinize ulaşıyor. Şu anda ön sipariş verilebilen cihazın fiyatı 499$. Eğer co-op partileri düzenlemeyi düşünüyorsanız, 3 çift Omni ayakkabısının da dahil olduğu ikili paketin fiyatı ise 1019$. Omni’nin isteğe bağlı satılan Omni Rack adındaki taşıyıcı aparatın ve kullanım sırasında destek ve güvenlik sağlayan kemerin fiyatı da 79$. Omni ayakkabısını ayrı olarak almak isterseniz de 49$’ı gözden çıkarmanız gerek.

Aynı zamanda bir Kickstarter projesi olan Virtuix Omni, 3249 kişi tarafından 1.109.351$ destek almış. Şubat 2015 yılında teslim edilecek olan ürün ülkemizde ne kadar talep görür bilinmez, ama oyun severler tarafından en vazgeçilmez ürünlerden biri olabilir. Özellikle first person shooter diye tabir edilen oyunlarda, çok heyecanlı anlar oyun severleri bekliyor diyebiliriz.

En çok tercih edilen FPS oyunlarından Battlefield 4 oyunun Virtual Omni ile nasıl oynandığını merak ediyorsanız aşağıdan ulaşabilirsiniz. Daha fazla oyun videosu içinse buraya tıklayın.

Görsel Kaynak: discovermagazine.com