Bir basketbol maçının kaderi, son saniyede atılan bir üçlük ya da serbest atış ile değişebilir. Basketbol oyuncularının daha iyi bir şut tekniğine sahip olması için geliştirilen akıllı basketbol bandı Vibrado, o mükemmel üçlüğü atmanıza yardımcı olabilir.

Sunnyvale, Kaliforniya merkezli Vibrado Technologies, LeBron, Carmelo ve Kobe gibi ünlü NBA oyuncularının maçlarda giydikleri basketbol bandına benzeyen bir kol bandı geliştirdi. İvmeölçer algılayıcılar ile donatılmış olan bant, oyuncunun avuç içerisinden başlayıp pazısına kadar uzanıyor. Vibrado, kolun her hareketini algılayarak, oyuncuların isabetli şut atmaları için gerekli olan ideal kol hareketi modelini oluşturmaya yardımcı oluyor.

Ürünün yardımcı kurucusu Cynthia Kuo, Vibrado basketbol bandını geliştirirken nelere dikkat ettiklerini şöyle açıklamış;

“Basketbol koçlarına; “ Şut atmayı nasıl öğretirsiniz? İyi bir şut modeli/şekli sizce nedir?” gibi sorular sorduk. Koçlar, şut atılırken genellikle kolların hafifçe yukarıda, dirseklerin içeride olmasına ve atışı gerçekleştirirken topun bilekten çıkması gerektiğine değindiler. Bizde bu söylenenlerden yola çıkarak kendi şut tekniği modelimizi oluşturduk.”

vibrado-sleeve_shooting

Bu akıllı basketbol bandı, topun elden çıktıktan sonra potaya giderken çizdiği kavisi de hesaplayabiliyor. Yapılan araştırmalar oyuncunun sahada şut çektiği yer ile ideal şut açısı arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor; örneğin potaya 4.5 metre uzaklıkta olan serbest atış çizgisinden, 52 derecelik bir açı ile yapılan serbest atışın isabet oranı daha yüksek oluyor.

Vibrado basketbol bandı, üzerindeki ışık serisi ve sesli ipucu seçeneği ile oyuncuya anlık geri bildirim sağlıyor ya da oyuncunun alıştırmasına odaklanabilmesi için sessiz modda çalışıyor. Oyuncu, alıştırma sonrasında şut performansını geliştirilen mobil uygulama ya da web sayfası üzerinden kontrol edebilir.

Özellikle şut alıştırmalarını takip edebilmek ve iyileştirmek için geliştirilen Vibrado, özellikle alt yapıda yetişmekte olan oyuncuların gelişiminin takibi için kullanılabilir. Antrenörler, oyuncularının şut tekniklerini bu basketbol bandı aracılığıyla kolaylıkla takip edip, süreklilik sağlamalarını öğretebilir.

Şimdilik Kaliforniya da bir spor kliniğinde test edilen ürünün 2014’ün sonlarına doğru piyasaya çıkması bekleniyor. Vibrado, yarattıkları cihazın basketbol takımlarının ve severlerinin ilgisini çekeceğini umuyor. Basketbolda çok önemli olan ayak hakimiyeti hakkında bir bilgi sunmaması dezavantaj olarak görülse de, bir sonraki bandın ayak için geliştirileceğini tahmin etmek zor değil. Fiyatı henüz belli olmayan bu akıllı basketbol bandı hakkındaki gelişmeleri kendi sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://newsfeed.time.com/