Günde kaç litre su/kahve tüketmeye ihtiyacım var? Ne kadar tüketiyorum? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız, artık sizin için geliştirilmiş bir ürün var: Vessyl.

San Fransisco merkezli Mark – One şirketinin ürünü olan Vessyl’e akıllı içecek kabı ya da matara diyebiliriz. Bu matara, içerisinde bulunan sensörler sayesinde hangi sıvıdan kaç litre tükettiğinizi hesaplarken, ne kadar kalori, kafein, yağ ve şeker aldığınızı da tutuyor. Alınan değerleri mobil uygulamasına göndererek, gün içerisinde hangi sıvıyı ne kadar tüketmeniz gerektiği doğrultusunda size yönlendirmeler yapabiliyor. Örneğin, su ihtiyacınız varsa sizi su içmek için harekete geçirirken; çok kahve içtiyseniz de daha fazla içmemenizi öneriyor.

Bunun dışında Pryme adındaki özelliği sayesinde, su durumunuz ile birlikte gün içerisindeki enerji seviyesini de tükettiğiniz sıvıdan hesaplayıp size aktarabiliyor. Ürünün sağında bulunan LED ekran suya ihtiyaç duyup duymadığınızı kolayca takip etmenizi sağlıyor.

Vessyl Akıllı Matara

Vessyl – LED Ekran

Ürünün en çarpıcı özelliklerinden bir tanesi, size ne içtiğinizi gösterebilmesi. Örneğin, matarada bulunan ekranda Sprite, Pepsi ya da kırmızı şarap yazabiliyor. Matara üzerinden ne içtiğinizi dışarı göstermenin ne açıdan bir faydası olacaktır düşünmek gerekir, ancak bu özelliğin çalışması için tüketeceğiniz sıvıyı ilk başta mataraya dökmeniz şart.

Tasarımını Jawbone Up ve Jambox’ın tasarımlarında katkısı olan Yves Bahar’ın yaptığı ürün çok şık duruyor. 3 farklı ana renk ve 8 farklı yan renk seçenekleri bulunan Vessyl’nin kapasitesi 0.38litre. Şarj süresi 5 -7 gün arası dayanan ürün, micro USB ile şarj ediliyor ve 60 dakikada full kapasiteye ulaşıyor.

Android ve iOS ile uyumlu olarak çalışabilen ürünün 20 Ağustos’a kadar ön sipariş fiyatı 99$. Ardından da 199$ üzerinden satılacağı söyleniyor. Gün içinde yediklerine ve içtiklerine çok dikkat edenler için vazgeçilmez bir ürün olabilecek Vessyl için, sıvı düzeni ile beraber kalori, yağ, şeker, kafein tüketim mikratını takip etmenin en kolay ve şık yolu diyebiliriz. Ama baştan anlaşalım; içeceklerinizi Vessyl’i ile içmeyi unutmayacaksınız.

*2015 yılında çıkması beklenen diğer akıllı ürünlere de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Görsel kaynak: slashgear.com