İsviçre’de halen devam eden Baselworld etkinliğinde Vector, pil ömrü ile öne çıkan akıllı saat serisinin tanıtımını yaptı. 30 gün boyunca dayanabilen bir pil ömrü olduğunu düşünecek olursak Vector, akıllı saat sektörüne damga vuracak gibi gözüküyor.

Kendi özel işletim sistemine sahip olan bu akıllı saat iOS, Android ve Windows Phone cihazları ile birlikte kullanılabilecek. Vector’un, tasarım bakımından, özellikle klasik saat sevenlere hitap ettiğini söyleyebiliriz. Firma piyasaya, Luna adında yuvarlak kasalı ve Meridian adında dikdörtgen kasalı bir model sürecek. Her iki modelde de çelik kasa kullanılmış ve farklı kayış seçenekleri de ihmal edilmemiş.

Klasik bir saate beklenen zarif tasarım anlayışına ek olarak kullanıcılar, telefonlarına gelen bildirimleri küçük bir bilek hareketi ile görüntüleyebilecek. Vector, piyasaya sürmeye hazırlandığı bu modellerinde atılan adım sayısı, kat edilen mesafe, yakılan kalori ve uyku takibi gibi fonksiyonlara da yer vermiş. Saatlerin IFTTT servisi ile uyumlu olmasına da özen gösterilmiş.

Vector, pil ömrü sorununu, monokrom LCD ekran ve düşük enerjili işletim sistemi kombinasyonu ile çözüm getirmiş gibi gözüküyor. Apple Watch’ın 18 saatlik pil ömrü le karşılaştıracak olursak, 30 günün son derece tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz ama yine de fazla ümitlenmemek lazım, çünkü sürekli kullanımda söylenildiği kadar dayanıklı olmayabilir. Luna ve Meridian modellerinin piyasaya çıkış tarihi hakkında henüz bir bilgi yok ama Luna’nın fiyatı 349$, Meridian’ın ise 199$ olarak belirlenmiş.

Görsel Kaynak: http://www.cnet.com/