Hepimiz evrensel bir gerçek ile karşı karşıyayız; teknoloji insanları tembelleştirdi. Günümüzdeki gelişmeler doğrultusunda giyilebilir bir forma bürünen teknoloji, tembelliğe bağlı sağlıksız gidişata dur demek için de farklı ürünler ile karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda bunlardan en öne çıkan 10 akıllı spor ürününü inceliyoruz.

Fit bir vücuda sahip olmak bir günde gerçekleşmeyeceği için haliyle biraz efor sarf etmeniz gerekiyor ama bunun için bir spor salonuna yazılmak zorunda değilsiniz. Günlük hareket seviyenizi artırarak, zaman içerisinde kendi ritminizi oluşturup, istediğiniz gibi bir vücut yapısına ulaşmanız mümkün ve piyasada bunun için gerekli motivasyonu; hatta daha fazlasını sunan cihazlar mevcut.

Biz de aşağıda sağlığınız için geliştirilmiş cihazlardan oluşan bir liste hazırladık…

 Fitbit Flex

fitbit-flex

Fitbit Flex, Fitbit’in toplatılan Force modelinden önce piyasaya sürülen akıllı bilekliği. Flex, Force modeli kadar gelişmiş olmasa da gayet fonksiyonel bir cihaz. Gelişmiş ekran seçenekleri sunan diğer markaların aksine 5 adet LED göstergeye sahip olan Flex’i, kolay bir şekilde bilgisayarınız ve telefonunuzla eşleştirebiliyorsunuz. Kullanıcı Flex ile gün içerisinde kaç adım attığını, ne kadar kalori yaktığını ve kat ettiği mesafeyi öğrenebiliyor. Bunlara ek olarak aktif olduğu saatleri ve uyku kalitesini de ölçümleyebiliyor. Eğer kullanımı kolay ve sade bir bileklik arıyorsanız Fitbit Flex, tam size göre diyebiliriz. Ürünü 99.95$‘a satın almanız mümkün.


 Jawbone UP24

Jawbone_UP

Jawbone UP24 şık, rahat ve hafif bir akıllı bileklik. UP24’ün piyasadaki cihazların aksine herhangi bir ekranı bulunmuyor. Bu yüzden bu bilekliği kullanırken mobil uygulamasına başvuruyorsunuz. Aktif spor için tasarlanmamış olmasına rağmen UP24 ile attığınız adımdan tutun da egzersiz esnasında yaktığınız kaloriye kadar her türlü bilgiye erişebiliyorsunuz. Eğer bir saat süreyle hareketsiz kaldıysanız, cihaz sizi uyarıyor ve hareket etmeniz için teşvik ediyor. Anlayacağınız UP24 ile patates çuvalı misali oturmak yok! Cihazı kendi sitesi üzerinden ya da Apple Store Türkiye ve Turkcell’den almanız mümkün.


 Misfit Shine

misfit-akıllı-bileklik

Piyasada gösterişten uzak bir cihaz varsa, o da Misfit Shine’dır. Shine’da çoğu aktivite takip cihazında görmeye alıştığımız bir ivmeölçeri bulunuyor ama yükseklikölçeri bulunmadığı için merdivenleri boşu boşuna tırmanmanıza gerek yok. Shine’ın en öne çıkan özelliği kullanıcının aktivitesini (yürüyüş, koşu, yüzme…) ayırt edebiliyor olması. Bu cihazda da UP24’te olduğu gibi bir ekran bulunmuyor, bu yüzden ölçümlemeleri yine telefonunuz üzerinden takip etmek zorundasınız. Oldukça küçük boyutlarıyla dikkat çeken Shine’ı dilerseniz kolye şeklinde ya da kıyafetinize iliştirerek (daha iyi sonuçlar için) kullanabiliyorsunuz. Eğer olayınız sadelik ise Misfit Shine, sadeliğin hakkını sonuna kadar veriyor. Cihazı kendi sitesi üzerinden 99.99$’a satın alabilirsiniz.


 Runtastic Orbit

runtastic

Orbit de diğer akıllı cihazlarda rastladığımız özellikleri (atılan adım, kalori ve kat edilen mesafe) bünyesinde birleştirmeyi başarmış bir akıllı bileklik. Lakin kaç kat merdiven çıktığınızı ya da nabzınızı takip edemiyorsunuz. OLED ekranı bulunana Orbit, ambiyans ışığını takip edebiliyor. Bu sayede eğer kullanıcı uzun süre güneş ışığına maruz kalırsa, onu hemen uyarıyor. Orbit’in en öne çıkan özelliği ise suya dayanıklılığı. Diğer cihazlarla suya girmeyi bırakın duş bile alınamazken Runtastic Orbit, yaklaşık 100 metre derinliğe kadar dayanabiliyor. iOS ve Android cihazlar ile uyumlu çalışan Orbit’i, 119.99’a sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.


 Jabra Sport Pulse

jabra-pulse

Spor yaparken sadece bilekliklerden bahsetmek olmaz! Bunu göz önünde bulunduran Jabra markası geliştirdiği Spor Pulse adlı akıllı kulaklığı ile spor sevenlere farklı bir alternatif sunuyor. Kullanıcılara Bluetooth 4.0 üzerinden kişisel egzersiz tavsiyeleri sunan Jabra Pulse, rehber uygulaması Sport Life aracılığıyla kullanıcının istatistiklerini, günlük hedeflerini ve etkin olduğu fiziksel becerilerini gösterebiliyor. NFC teknolojisiyle de telefonunuzla eşleştirebildiğiniz Pulse, kalp ritminizi takip eden çoğu cihazdan farklı olarak nabzınızı kulağınızdan ölçüyor. Müzik dinlemeden spor yapamam diyenlerdenseniz, tasarımı ve dolby dijital ses kalitesi ile bu akıllı kulaklığı bir denemelisiniz. Ülkemizde de farklı modelleri bulunan cihazı kendi sitesi üzerinden 199.99$’a satın alabilirsiniz.


 OM Shirt

om-signal-tshirt

Spor yaparken giyilebilecekler listesine artık akıllı bir tshirt’te ekleyebilirsiniz. Kanada merkezli OM Signal şirketi tarafından üretilen OM Shirt, içinde bulunan biyomedikal elektrotlar ile vücut değerlerinizi kesintisiz olarak takip edebiliyor. Sağladığı verilerle daha çok atletlere yönelik bir ürün olan bu akıllı tshirt, güç, enerji seviyesi, nefes kontrolü ve dayanıklılık gibi hassas bilgileri paylaşabiliyor. Şimdilik iOS ile uyumlu olan Om Shirt’ü, 199$’a kendi sitesi üzerinden ön siparişini vermeniz mümkün.


 Vibrado Kol Bandı

vibrado

Basketbolda iyi bir şut tekniğinin, maçın kaderinde ne kadar belirleyici bir role sahip olduğunu artık biliyoruz. Özellikle serbest ve üçlük atış tekniğini geliştirmek için üretilen Vibrado, basketbol için özel üretilmiş bir ürün diyebiliriz. Oyuncunun avuç içerisinden pazısına kadar uzanan bu akıllı kol bandı, içerisinde bulunan ivmeölçer ile oyuncuların isabetli şut atmaları için gerekli olan ideal kol hareket modelini oluşturmasına yardımcı oluyor. Oyuncular performanslarını mobil uygulama ya da web sayfası üzerinden kontrol edebiliyor. Halen beta aşamasında olan Vibrado hakkındaki son gelişmeleri ürünün sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Hem kim bilir, belki NBA yolu göründüğünden daha yakındır.


 The Dash

the-dash

Spor yaparken müzik dinlemeyi seven biriyseniz, kulaklık kablolarının oraya buraya dolanmasının ne kadar rahatsızlık verici olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Artık The Dash ile bu rahatsızlığınızdan kurtulacaksınız. Sporculara özel olarak geliştirilen The Dash, birçok cihazın özelliklerini bünyesinde toplamayı başarmış kablosuz bir kulaklık. Bu akıllı kulaklık ile müzik dinleyebildiğiniz gibi içerisindeki sensörler aracılığıyla attığınız adımları, hızınızı, mesafenizi ve ritminizi ölçümleyebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak nabız, oksijen doygunluğu ve harcanan enerji gibi ölçümleri de yapabiliyor. 4GB’lık dahili hafızası sayesinde telefonunuzdan bağımsız bir şekilde müzik dinlemenin keyfine varabileceğiniz The Dash’i, kendi sitesi üzerinden 299$’a ön siparişini verebilirsiniz.


 miCoach Smart Ball

miCoach-Smart-Ball

İstatistiki bilginin yapılan spora göre ne kadar önem arz ettiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Gelişen teknoloji sayesinde oyuncuların performansı ve tekniğine dair bilgilere ulaşmak artık daha kolay diyebiliriz. Hele bir de sağlanan bu bilginin arkasında Adidas gibi bir markanın imzası bulunuyorsa, fazla düşünmeye gerek yok. Adidas geliştirdiği miCoach Smart Ball adlı akıllı top içine yerleştirilen algılayıcılar sayesinde vuruş şiddeti, topun hızı, gidiş ve dönüş yörüngesi hatta topun aldığı falso gibi verileri ölçebiliyor. Adidas’ın patentini aldığı indüksiyon şarj sistemine sahip olan bu akıllı top, futbolcuların duran toplardaki zayıf ve güçlü yönlerini öğrenmesini sağlıyor. iOS 7 ve üzeri cihazlar ile uyumlu uygulaması aracılığıyla oyuncular gelişimlerini rahat bir şekilde takip edebilir. Yeşil sahalarda fırtına gibi esmek istiyorsanız, fiyatı 300$ olarak belirlenmiş bu akıllı topu Adidas’ın sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.


 Babolat Play Pure Drive

Babolat-Play-Pure-Drive

Tenis oynayanlar raket üreticisi Babolat markasını duymuşlardır. Aynı marka raket kullanımını kökten değiştiren bir ürünle tenis sevenleri eşsiz bir deneyime davet ediyor. Babolat Play Pure Drive, sapına entegre edilmiş sensörler aracılığıyla oyuncunun topa vuruşundaki vuruş şiddeti, vuruş hızı ve tipi gibi verileri anlık olarak işleyen akıllı bir raket. Cortex Dampening System, Elliptic Geometry, Woofer System ve Graphite Tungsten gibi oyuncunun tekniğini ve raket hissiyatını kuvvetlendiren bu akıllı raket, Android ve iOS cihazları ile uyumlu olarak çalışıyor. Başta Rafael Nadal olmak üzere birçok profesyonel tenis oyuncusu tarafından kullanılan bu raketi 399$’a satın almanız mümkün.

Başta giyilebilir teknoloji sektörü olmak üzere kullanım amacı ve alanlarına bağlı olarak geliştirilen cihazların hızına yetişmek neredeyse imkansız diyebiliriz. Ama eğer spor hayatınızda önemli bir yer kaplıyorsa, bu geniş teknoloji pazarı içerisinde size destek olacak bir cihaz kesin vardır.

Görsel Kaynak: http://blog.spafinder.com/