Teknolojinin amacının herkesin kendini özgün biçimlerde ifade edebileceği bir dünya yaratmak olduğunu düşünen UNYQ şirketi, 3 boyutlu baskı teknolojisini, protez bacak kullananların kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlamak amacıyla birbirinden şık protez kaplamaları yapmak için kullanıyor.

İkinci Dünya Savaşı’na kadar el yapımı olması nedeniyle bir hayli pahalı olan protezler, günümüzde fabrikalarda üretilmelerine karşın, hala hem estetik anlamda kullanıcıları tatmin etmiyorlar hem de çoğu zaman pantolonların diz bölgesinin yırtılması gibi bazı problemlere yol açıyorlar. Aynı zamanda protez endüstrisi, henüz uygun fiyatlı kişiye özgü üretimler yapamıyor. Bu problemi çözmek isteyen UNYQ, 3 boyutlu baskı teknolojisi sayesinde, hem düşük maliyetli hem de işlevsel protez kaplamaları üretmeye başladı.

Protez kaplamaları, proteze takılıp çıkarılabilen, dekoratif ve koruma amaçlı kılıflardır. Protez bacağa kıskaç ve vidalar yardımıyla tutturularak kullanıma hazır hale gelen UNYQ protez kaplamaları, 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde takılabiliyor ve daha da kısa bir sürede çıkartılabiliyor. Üstelik kaplamalar proteze göre daha dayanıklı olduklarından, başka bir kaplama ile değiştirmek istemediğiniz sürece takılmış olan UNYQ kaplamanın, protezden çıkarılması da gerekmiyor.

UNYQ Tarafından Üretilen Kılıflar

UNYQ kaplamalar protezin estetik görünmesini sağladığı gibi, protezi dışarıdan gelecek bazı tehlikelere karşı da koruyabiliyorlar. Sivri köşeleri olmadığından dolayı da, dizüstü protezlerde sıklıkla karşılaşılan pantolon yırtılması gibi bazı sorunlara da yol açmıyorlar. Pantolonlarla daha da uyumlu olması için UNYQ tarafından üretilen protez kaplamalarının şekli ve ölçüleri, kullanıcının sağlıklı bacağının şekli ve ölçüleri ile birebir aynı oluyor. Bu sayede protez bacak ve sağlıklı bacak arasındaki simetri sağlanarak denge kurulmuş oluyor.

UNYQ Protez Kaplaması

Web sitesi üzerinden satışa başlamış olan UNYQ’in, içerisinde kadın, erkek ve çocuklar için özel olarak tasarlanmış modellerin de bulunduğu toplam 25 modellik bir koleksiyonu mevcut. Ayrıca isteyenler UNYQ tarafından tasarlanmış olan hazır koleksiyondan seçmek yerine kendi protez kılıflarını da tasarlayabiliyor. UNYQ’in protez kaplama hizmeti verdiği ülkeler arasında Türkiye de var. Fiyatları 495$’dan başlayan UNYQ protez kaplamalarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için web sitelerine göz atabilirsiniz.

Görsel Kaynak:http://3dprint.com