Akıllı saatlerin ve bilekliklerin sayısı, birbirinden çok farklılık göstermese de her geçen gün artıyor. Bu rekabetin yoğun olduğu bir ortamda Uno Noteband gibi aslında bazı şeylerin çok basit olduğunu kelime kelime vurgulayan cihazlar da gözümüze çarpmıyor değil.

Uno, mobil cihazlarda kullanılabilen Spritz hızlı okuma yazılımını kullanan akıllı bir hatırlatıcı. Bu bileklik, telefonunuza gelen bildirimleri kullanıcının ayarlayabileceği bir hızda (100 kelime/dk.– 700 kelime/dk.) kelime kelime ekranında geçiriyor. Kullanıcının kitap okur gibi ekranı takip etmesi, bu cihazın geliştirilmesine öncülük eden ana fikri oluşturuyor. Sağladığı kolaylığı şöyle düşünebilirsiniz, telefonunuza gelen mail’i ya da herhangi bir başka bildirimi diğer saatlerde olduğu gibi ekranı sağ-sola ya da aşağı-yukarı kaydırmadan, tek seferde okuyabileceksiniz.

Cihazın sadeliği kullanımına da yansımış diyebiliriz. Bir bildirim geldiği zaman bileğinize taktığınız Uno, hafif bir titreşimle sizi uyarıyor ve ekrana dokunarak bu bildirimi görüntüleyebiliyorsunuz. Bildirimleri etkinleştirmek için ekranı sağ, kapamak için ise sola kaydırmanız yeterli… Uno’nun bu özelliklerine ek olarak bazı ufak numaraları da yok değil. Oyunlara ilgi duyuyorsanız; Xbox Live, Playstation ve Steam üzerinden gelen oyun bildirimlerini, uyarılarını ve davetiyelerini de bu akıllı bileklik üzerinde görüntülemeniz de mümkün. Hazır numaralardan bahsederken artık genel bir kanı olarak bu cihazların attığınız adımı, yaktığınız kaloriyi hesaplaması bekleniyor; Uno’da bu beklentiyi boşa çıkarmıyor diyebiliriz. Topladığı verileri otomatik olarak Health uygulaması (iOS) ve Google Fit ile senkronize de edebiliyor.

OLED bir ekranı bulunan Uno Noteband’in şarjı, 3 gün boyunca dayanıyor. Şarj işlemini ise USB kablosu ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Suya dayanıklı bir malzemeden üretilen cihaz, şimdilik kullanıcıya tek renk (siyah) seçeneği sunuyor ama ilerleyen zamanlarda farklı renkleri olacağını düşünüyoruz. Eğer sizde okuma hızınızı geliştirmek ve gelen bildirimleri etrafa rahatsızlık vermeden görüntülemek istiyorsanız, ön siparişlerinin dağıtımına 2015 Nisan ayında başlanacak olan Uno’yu, Indiegogo üzerinden 69$’a satın alabilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.damngeeky.com/