Arkadaşlarım diye söylemiyorum ama Codemodeon firması gerçekten farklı işler yapıyor.  En son karma gerçeklik üzerine Marketing Meetup Future kapsamında yaptıkları projeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Önce karmak gerçekliği tanımlayalım. Karma gerçeklik sanal gerçeklik ile gerçek dünyanın birbiriyle bir süreliğine de olsa entegre olması. Yani, gözlük veya ekran içinde gördüğünüzü sandığınız sanal/sentetik olan bir içeriği gerçek dünyada hareket ettirmek istediğinizde size tepki verebiliyor. Hololens bunun örneklerinden biri.

unnamed

Codemodeon‘un yaptığı projede de, karma gerçeklik kullanılarak; izleyiciyi hayal gücünün ötesine ulaştırmak, katılımcılarla deneyim arasında benzersiz bir bağ kurmak ve iz bırakmak amaçlanmış. Orijinal bir fikir olduğundan geri dönüşler de beklentilerin üzerinde olmuş tabii.

Codemodeon kurucu ortaklarından Yağız Hatay da bu konu üzerine fikirlerini şu şekilde paylaştı: “Sahnede bir konu hakkında konuşurken izleyicilerin tepkilerini görme ihtiyacı hissediyorsunuz. Ancak başınızda bir sanal gerçeklik ekipmanı olunca iş oldukça zorlaşıyor. Sunum sırasında bu tepkileri ölçebilmek adına izleyenleri can kulağıyla dinlemek oldukça keyifli bir deneyimdi.”

Yakın zamanda bu tarz teknolojiler ile yapılan daha fazla proje olacak gibi gözüküyor. Merakla bekliyoruz!