Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de nesnelerin interneti, beacon ve giyilebilir teknoloji alanında çalışmalar yapan firmaların listesine yer vermiştik. Bugün de ülkemizde artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve drone alanında faaliyet gösteren firmalara yer vereceğiz.

Artırılmış Gerçeklik

– Vizera Labs

San Francisco, Paris ve Ankara’da ofisleri bulunan Vizera Labs, geliştirdiği artırılmış gerçeklik teknolojisiyle; sıradışı bir alışveriş deneyimini kullanıcılarına sunuyor.

vizera_labs_görsel

– Pandora

Başlangıçta AR ile mimari uygulamalara yönelen Pandora, sanal gerçeklik konusunda da teknolojilerini geliştirerek farklı alanlarda da ürünler üretmeye başladı.

– Hangaar Lab

Giyilebilir cihazlarda artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerine çalışmalar yapan Hangaar Lab, kurumsal iş yazılımlarını odak noktası arasına almış.

– Blippar Türkiye

Artırılmış gerçeklik denince akla ilk blipp fiilinin gelmesini hedefleyen Blippar‘ın, Türkiye ofisi de çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor.

– Arox Bilişim

Yazılım alanında faaliyet gösteren firmalardan olan Arox, ayrıca artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerine de çalışmalar yapıyor. Sakıp Sabancı Müzesi için yapılan çalışmaya aşağıdaki video üzerinden ulaşabilirsiniz.


Sanal Gerçeklik

– Codemodeon

Geliştirdikleri Aksiyon Yıldızı oyunuyla adını duyuran Codemodeon, sanal gerçeklik alanına odaklanmış bir etkinlik ajansı. Markalara özel interaktif saha deneyimleri yaşatan firma, şimdiden etkinliklerin vazgeçilmezi olmuş durumda. Yaptığımız röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

– SpaceWalkerVR

Virtuix Omni ve Cyberith Virtualizer gibi bir sanal gerçeklik ara birimi olan SpaceWalkerVR, oyun oynarken çok daha fazla keyif alınmasını hedefleyen bir yürüme simülatörü. Daha fazla bilgiye yaptığımız röportaj üzerinden ulaşabilirsiniz.

SpaceWalkerVR

– ACL Media

Google Cardboard benzeri yerli sanal gerçeklik gözlüğü üretimi ve satışı yapan ACL Media’nın gözlüklerine buradan ulaşabilirsiniz.

– Monolab

Sanal gerçeklik alanında çalışma yapan firmalardan biri de Monolab. Mercedes için yapmış oldukları çalışmaya aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

– Yeti Interactive

Sanal gerçeklik alanında etkinlik deneyimi, mimari, eğitim ve oyun alanında faaliyet gösteren Yeti Interactive’in TEB için yaptığı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

– Hologram LTD.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ile yapılan çalışmaların dışında 360 derece videolara da odaklanan Hologram LTD.’nin Türk Hava Yolları ile birlikte yaptığı çalışmaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Drone

– DroneKirala

Drone pazarında ajans hizmeti veren çok sayıda firma bulunmakta. Bunların arasında da dronekirala, ilk başta kurulanlardan. Odağı ise ağırlıklı olarak inşaat ve düğün sektörü.

– DronAkademi

Drone’ları kullanmak için eğitim şart diyorsanız, bakılması gereken firmalardan biri de dronakademi.

– Sosyokopter

Sosyokopter geliştirdiği yazılımla birlikte, drone ile çekilen fotoğrafların hızlı bir şekilde sosyal medya kanallarında paylaşılmasını sağlıyor.

– DronMarket

Drone satın almak isteyenlerin ziyaret etmesi gereken sitelerden biri.

– Dronecu

Drone’larla uçan billboard, photobooth, ürün yağmuru gibi hizmetler sunan firma; Koç Kuluçka Merkezi’nde bulunuyor.

– Butterfly TV

Drone çekimlerini canlı yayınlayabilen ve kullanıcılarına bunu uygulaması üzerinden izleme fırsatı sunan ButterFlyTV, Ankara merkezli bir firma.

Sürekli güncelleyeceğimiz bu yazıda; sizin de eklemek istedikleriniz olursa bizimle levent@teknolo.com adresinden paylaşabilirsiniz.  

Türkiye’de IoT, Beacon, Giyilebilir Teknoloji Alanında Çalışma Yapan Firmalar