Kanada merkezli TritonWear, atletler için giyilebilir cihazlar geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir firma. Geliştirilen birim, antrenmanlarda koçların takip etmekte zorlandığı metrikleri, gerçek zamanlı görüntüleme olanağı sağlıyor. Aslında bir nevi, yardımcı koç görevi üstleniyor diyebiliriz. TritonWear metriklerle ilgilenirken, koçlar birim tarafından elde edilen veriler aracılığıyla yüzücülere anında dönüş yapıp, tekniklerine daha çok zaman ayırabilecek.

Triton_Goggles

Triton, yüzücü gözlüklerinin arka kısmına iliştirilen küçük bir birim. Birim dönüş süresi, hız, tur sayısı, toplam alınan nefes, su altında kat edilen mesafe, yüzme stili, toplam yüzme ve dinlenme süresi, kulaç sayısı, kulaç hızı, toplam kat edilen mesafe ve su altı ayak hareketleri gibi birçok metriği kolaylıkla hesaplayabiliyor. Hesaplanan bu metrikler koçun kullandığı tablete ya da telefona gerçek zamanlı olarak gönderiliyor. Koçlar, bulut depolama sayesinde elde edilen verilere istedikleri zaman ve cihaz üzerinden ulaşma olanağına da sahip.

Koçlar Triton’un uygulaması üzerinden çalışma programları oluşturabilir, spesifik verileri görüntüleyebilir ve yüzücülerin performansına göre çeşitli hedefler belirleyebilir. Bunlara ek olarak, yüzücülerin bireysel performanslarını kontrol ederek sezonluk hedeflerine ulaşıp, ulaşmadıklarını da takip edebilir.

Triton, yurt dışında çeşitli yüzme takımları tarafından kullanılmaya başlanmış ve olumlu geri dönüşler almayı da başarmış. Birim resmi olarak henüz satışa sunulmamış fakat takımınız için deneme sürümünü sipariş edebilirsiniz. Giyilebilir teknoloji denince Triton; akla gelen ilk ürünlerden biri olmayabilir ama birimin, başta koçlara ve yüzücülere büyük kolaylıklar sağlayacağını söyleyebiliriz.

Görsel Kaynak: http://www.tritonwear.com/