Waterloo Üniversitesi’ndeki bilgisayar bilimcileri, birçok duruma uygun giyilebilir bilgisayar girdisi için bir cihaz oluşturdular ve sadece parmak uçlarınıza farklı şekillerde dokunmak yeterli oluyor.

Araştırmacılar, Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (NRC) ile yeni bir ortaklığın parçası olarak Tip-Tap prototipini yarattı.

Tip-Tap adı verilen bu cihaz parmak uçlarına dokunduğunda algılamak için radyo frekansı tanımlama (RFID) sistemini kullanıyor. Bunun sayesinde cihaz ucuz ve pilsiz çalışabiliyor. Bu nedenle, cihaz tek kullanımlık cerrahi eldivenlere eklenebilir ve böylece cerrahların ameliyathanede ameliyat öncesi planlama yaptıkları şemalara erişmeleri sağlanır.

 

Daniel Vogel, “Cihazın olası uygulamalarından biri ameliyatlardadır. Genellikle operasyonda olan işlem, bir asistanın bilgisayar ekranını yönlendirmek ve cerrahla iletişim kurmaktan sorumlu olduğudur, ancak bu yavaş ve zordur” dedi. Waterloo’nun David R. Cheriton Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nde profesör. “Cerrah bir dokunmatik ekran veya fare kullanarak kendi kendine gezinmeye çalışırsa, sürekli sterilizasyon gerektireceği için bu problemlidir ve bilgisayardaki görüntünün istenen duruma getirilmesi gibi mevcut alternatifler asistanlar ve doktorlar için çok yorucu olabilir“.

 

“ Eğer, Tip-Tap’ı cerrahi eldivenlere takarsanız, cerrahlar, bilgisayarı bulundukları yerden kendi başlarına dolaştırabilirler ve eldivenler neşter almak gibi hareketlerinden etkilenmeyecekleridir.”

Nasıl Geliştirildi?

Yöntemi geliştirirken, araştırmacılar insanların işaret parmağı üzerindeki baş parmaklarıyla temas edebilecekleri en konforlu bölgeleri haritaladılar.  Ayrıca yumuşak, çarpma veya mıknatıs gibi giriş noktaları için farklı tasarımlar test ettiler. Performansı ölçmek için “kablolu” bir prototiple yapılan kullanıcı testlerinin ardından, projeyi “pilsiz” hale getirme problemini çözdüler.

Araştırmacılar, bir RFID sisteminin sinyal yolunu ikiye böldüler. Daha sonra, ilk defa yapılan parmak ucu veri girişinin iki boyutlu olmasını sağlamak için her bir tarafı üç çiple donatarak Tip-Tap pilini ortaya çıkarabildiler.

 

Yeni RFID sistemi bir eldivenin içine entegre edilebilir veya doğrudan cilt üzerine geçici bir dövme olarak eklenebilir.

 

Vogel, “Bu tasarımı, iki prototip Tip-Tap cihazında, dört metrelik bir aralıkta eldiven ve ciltte bir dövmede kullandık,” dedi. “Bu tür cihazlar, bir kullanıcı bir girdi cihazını kolayca tutamadığında cihaza basit komutlar vermek için kullanışlıdır ve kullanım bağlamına örnek alanlar şunlardır;  fabrika çalışanları, cerrahlar veya spor salonunda egzersiz yapan insanlar.

 

Vogel “Bu, farkında olduğumuz türden bir cihaz, çalışması için pil veya hantal kablo gerektirmiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Tip-Tap: Pilsiz Kesikli İki Boyutlu Parmak İzi Girdi çalışması, Waterloo’nun Matematik Fakültesi araştırmacıları Vogel, Omid Abari, Ju Wang, Ziyang Shan, Ningshan Ouyang ve Keiko Katsuragawa tarafından araştırma görevlisi tarafından yapıldı. NRC. Çalışma yakın zamanda, insan-bilgisayar arayüzlerinde yenilikler için ana forum olan Kullanıcı Arabirimi Yazılımı ve Teknolojisi ACM Sempozyumunda (UIST) sunuldu