Günümüzde artık birçok marka, müşteri memnuniyetini ve satış gücünü artırmak için inovatif kampanya ya da reklamlara baş vuruyor. Geliştirilen bu kampanyalarda teknolojinin sunduğu imkanlardan bol bol yararlanılıyor. Timberland de bu akıma uyanlardan…

Web siteleri, mobil cihazlar ve geniş ekranlar için artırılmış gerçeklik çözümleri sunan Varşova merkezli Lemon&Orange şirketi, Timberland firmasının Mokotow Gallery’da (Polonya) bulunan mağazasının vitrinine sanal bir deneme kabini kuruyor. Burada kabin derken aslında 2 metrelik bir ekrandan bahsediyoruz. Kinect teknolojisi ile desteklenen bu ekran müşterinin el hareketlerini gerçek zamanlı olarak algılayabiliyor. Kurulan sistemden yararlanmak için kişi ilk önce iPad için özel olarak geliştirilen bir uygulamaya yüzünü taratıyor (aynı işlem ekrandan da gerçekleştirilebiliyor). Yüz taratma işlemi bittikten sonra ise çekilen resim bu devasa ekrana aktarılıyor. Bu aşamadan sonra kişi, üstünü başını çıkarmadan, sadece el hareketlerini kullanarak Timberland’ın yeni koleksiyonlarını deneyebiliyor.

Son aşamada ise kişinin beğendiği kıyafet ile bir resmi çekiliyor. Timberland’ın Facebook sayfasında da paylaşılan bu resim, kişinin mail adresine gönderiliyor. Eğer kullanıcı bu işlemleri uygulama üzerinden gerçekleştirirse, çektiği resmini kendi Facebook sayfası üzerinde de paylaşabilir.

Videodan da görüldüğü üzere müşterilerine farklı ve eğlenceli bir tecrübe yaşatan Timberland, onları kullanım alanı gittikçe genişleyen artırılmış gerçeklik teknolojisiyle de tanıştırıyor. Ayrıca müşterileri üst değiştirme eziyetinden kurtardığı da bir gerçek. İlerleyen zamanlarda benzeri ve daha gelişmiş kampanyalara rastlayacağımızdan şüpheniz olmasın!