Tasarımıyla hiçbir araca benzemeyen, ilk gördüğünüzde SpaceX’in Mars projesi için geliştirildiğini sandığınız Tesla Cybertruck büyük ilgi topladı. 22 Kasım’da tanıtımı Elon Musk tarafından ilgi çekici prodüksiyonu ile gerçekleştirildi. Elektrikli ilk pikap kamyonet olması yanı sıra pikap kısmında yaklaşık 1.5 ton taşıyabilme ve 6.5 tona kadar yük çekebilme özelliği ile kampçı ve karavan sahipleri için biçilmiş kaftan.

Tesla Cybertruck 3 farklı aktarma konfigürasyonuna sahip ve fiyatı bu model çeşitlere göre değişkenlik gösteriyor. Tek elektrik motora sahip arkadan çekişli modeli, 402+ km menzile sahip ve $39,900 fiyat etiketine sahip. Çift motor, dört çeker (AWD), 482+ km menzile sahip modeli ise  $49,900’dan  başlıyor. En yüksek performansa ve menzile sahip üç motorlu, dört çeker, 802+ km menzile sahip modelin fiyatı ise $69,900’dan başlıyor. Üç motorlu modelin, 0-100 km’ye yarış araçlarıyla karşılaştırılacak biçimde 3 saniye içinde ulaştığını da belirtelim. Üretim tarihinin 2021’in sonlarına doğru başlayacağını paylaşan Tesla, üç motorlu model içinse bu tarihin 2022 sonları olduğunu açıkladı.

Tesla Cybertruck herhangi bir reklama ihtiyaç duymadan 2 gün içerisinde 146 bin ön sipariş almayı başardı. Twitter’dan istatistikleri paylaşan Elon Musk ayrıca tercih edilen modellerin oranını da paylaştı. Elon Musk’ın istatistiklerine göre sipariş verenlerin %42’si çift motor, %41’i üç motor ve %17’si tek motorlu model için $100 depozito ödedi. Ön siparişlerin 3. gününde ise toplam 200 bin ön sipariş almayı başardı.

Günlük Hayata Uygun Mu?

Uzmanlara göre Cybertruck daha çok bir konsept aracı olarak görülüyor. Çünkü yan aynalarının olmayışı, keskin kenarlı tasarımı, dönüş sinyalinin olmayışı, fren sinyalinin olmayışı, tekerler jantının dışarı çıkıntı oluşturması gibi nedenlerden dolayı sokaklar için şuan için legal bir araç olarak gözükmüyor. Legalliği konusunda bir diğer soru ise arabanın dışındaki 30 katlı yüksek sertliğe sahip keskin kenarlı çeliğin kaza anında karşı taraf için büyük tehlike teşkil etmesi.