Otonom araç üretiminde ses getiren çalışmalar geliştiren Tesla, 10.0 güncellemesi ile kullanıcılarına yenilikler sunmaya devam edecek gibi gözüküyor. Şu ana kadar yaptıkları en iyi güncellemeleyi yaptıklarını iddia ediyorlar. Ayrıca araç içerisinde eğlence, oyun, müzik gibi keyifli zaman geçirilmesi adına çalışmalar gerçekleştireceklerini ileri sürmektedirler. Bu güncellemenin önümüzdeki hafta hayata geçeceği beklenmektedir. Yayınlanan videoda güncelleme sonrasında yer alacak değişikliklere yer verilmiştir. 

 

Bu yeniliklerden en çok göze çarpanı sürücülerin araçları bulundukları konuma çağırabilecek olmasıdır. Bu yenilik ile birlikte sürücüler için yaşanabilecek talihsizliklerin önüne geçilebileceği gibi aynı zamanda daha az emek ve zaman harcayarak araçlarına ulaşabileceklerdir. ”Smart Summon’‘ olarak belirtilen bu özellik için sürücülerin o an alışveriş sepetleri, çevresinde yer alan çocukları koruyabilmek veya yağmur yağışı gibi araca ulaşmaları için engel teşkil edecek herhangi bir durumda ciddi anlamda rahatlık oluşturacağı ifade edilmektedir. 

 

Diğer özellik ise ‘‘Tesla Theater’’ olarak isimlendirilmektedir. Bu özellikte Netflix, Youtube, Hulu gibi platformların Tesla araçlarına getirilecek olduğu belirtilmektedir. Bu platformlara ulaşabilmenin olmanın koşulu aracın park halinde olmasıdır. Bunun yanı sıra Çinli müşterilerine yönelik olarak da ‘‘iQi’’ ve ‘‘Tencent Video’’ erişiminlerini sunarak başlayacaklardır. Ek olarak, Tesla kullanıcılarının araçlarına yönelik olarak daha fazla bilgi edinebilmeleri için öğretici videolara da yer vereceklerini ifade etmektedirler. 

 

‘‘Car-aoke’’ şeklinde adlandırılan özellikle birçok dili destekleyen büyük bir müzik ve şarkı sözü kütüphanesinin de Tesla sürücülerinin hizmetine sunulacağı belirtilmektedir.   

 

‘‘Kendimi şanslı hissediyorum’’ ve ‘‘ kendimi aç hissediyorum’’ özellikleri ise kullanıcılara bulundukları çevrede yer alan restoranlar hakkında bilgi verilmesi için tasarlanmaktadır. Bu özellik, arama sonuçlarını hedefe göre sıralamaktadır. Tesla kullanıcıları işletmelerin derecelerini görebilmek, arama yapabilmek ve hedefe gidebilmek için haritada vurgulanan noktalara dokunarak o alanı büyütebilme imkanına sahip olacaklardır. 

 

Tesla sahiplerinin en çok istediği özelliklerden birisi olan Spotify Premium hesabına erişim sağlanabilmesi adına çalışmalar yapılmaktadır. Bu özellik, Tesla araçlarında mevcut olarak bulunan ‘‘Slacker Radio’’ ve ‘‘Tuneln’’ ek olarak sunulacaktır. Yine Çinli Tesla kullanıcıları için podcastler ve sesli kitaplar için ‘‘Ximalaya’’ hizmetinin başlatılacağı belirtilmektedir.  

 

Tesla, kullanıcılarına bir USB kontrol cihazı kullanarak ‘‘CupHead’’ isimli oyunu tekli ve çok oyunculu olarak oynayabilme imkanı sunacağını belirtmektedir. 

 

‘‘HomeLink’’ özelliği ile garaj kapısını açabilme ve kapayabilme, Tesla aracının maksimum sıcaklığını ayarlayabilme, pencereleri uzaktan kontrol edebilme gibi özelliklerin sunulacağı ifade edilmektedir.

 

Yazının kaynağına ulaşmak için tıklayınız. 

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde yüksek lisans eğitimi almakta olan Oğuz Akıncı, küresel teknolojik trendleri ilgiyle takip etmektedir. Orta düzeyde ingilizceye sahiptir.

İlgili Yazılar