Hepimiz dahi olarak doğmuyoruz, ama zaman içerisinde sahip olduğumuz yetenekleri keşfedip, eğitim yoluyla geliştiriyoruz. Artık Teacher ve Forced Finger adıyla geliştirilen robotik projeler aracılığıyla, bu gelişim sürecini kolayca hızlandırmak mümkün.

Atletizm alanından sanata kadar, isim yapmış simaların hemen hepsinde gelişmiş bir kas hafızası var. Kas hafızasını kabaca; tekrara dayalı hareketleri bilişsel bir efor harcamadan yerine getirmek olarak tarif edebiliriz. Resim çizmek ve piyano çalmak, bu hafızanın sıklıkla kullanıldığı alanlar arasında yer alıyor. Saurabh Datta tarafından geliştirilen projeler de, bu iki sanat alanını hedef alıyor.

Datta’nın Teacher adlı projesi, kullanıcının elini yönlendirerek çizim yapmasına olanak sağlıyor. Forced Finger denilen diğer proje de kullanıcıya, hangi piyano tuşuna ne zaman basılması gerektiğine dair haptik (dokunsal) geribildirim gönderiyor. Anlaşılacağı üzere geliştirilen projelerin amacı; motor becerisi gerektiren öğrenim sürecinin yükünü makineler aracılığıyla hafifletmek.

Projelerin her ikisi de gelişim aşamasında, yani piyasaya sürülmelerine daha var. Belki kendinizi makineye teslim etme düşüncesi biraz ürkütücü gelebilir ama pratik yapmak ve becerileri geliştirmek adına, her iki projenin de şimdiden ümit vaat ettiğini söyleyebiliriz.

Görsel Kaynak: http://www.wareable.com/