Nesnelerin interneti alanında çalışma yapan çok sayıda firma bulunmakta ve sayıları gün geçtikçe artıyor. Sayılarının artmasından ziyade, bu girişimlerin arkada yatan felsefeleri beni etkiliyor. Bu ürünü kullandığım zaman bana ve dünyaya nasıl bir katkısı var. Neyi kolaylaştırıyor, neyin farkına varmamı sağlıyor?

Bu amaçla Türkiye’de özellikle sunduklarıyla kullanıcılarının maddi olarak tasarruf etmelerini sağlayan girişimlerin listesini çıkardım. Unuttuğum ve eklemek istediğiniz olursa mutlaka levent@teknolo.com adresinden paylaşın.

Cosa

Cosa akıllı kombi ve akıllı klima ürünleri satan bir Türk girişimi. Cosa Kombi Paketi 399 YTL’den ve Cosa Klima Paketi de 299YTL’den satışa sunuluyor. Bu ürünleri toplu almak istediğinizde 499 YTL’ye de alabiliyorsunuz. Şimdi biz hesap yapalım ve ayrı ayrı aldığımız modelden ilerleyelim. Doğalgaz faturasının ortalama 200YTL geldiği bir hanede ürün her ay ortalama %25 tasarruf sağlarsa (minimum), 8 ayda fiyatını çıkarıyor. 8 ay sonra her ay 50YTL kazançlı olacaksınız. Kötü mü, bence değil. En azından ne zaman dengeleyeceğini biliyorsunuz.

Aynı şekilde klima için de böyle bir hesap yaptığımızda elektrik faturasında ne kadar tasarrufa gideceğinizi görebilirsiniz. Cosa’nın söylediği, akıllı klima ile birlikte elektrik faturasının %40 azaldığı yönünde.

Evreka

Çöp kutularına taktıkları sensörlerle çöp kamyonları için uygun rotayı oluşturan Evreka, paylaştıkları bilgilerde yol optimizasyonundan sonra çöp toplama maliyetinin %55 düştüğü yönünde. Yani yarısından daha fazla bir kazanç…

Pubinno

Şimdi akıllı bira muslukları geliştiren bir hardware girişimi olan Pubinno‘yu inceleyelim. Geliştirdikleri Taptronics ile 1 fıçıda %20’nin üzerinde oluşan kayıpları önlüyorlar. Piyasaya bakıldığında fıçı fiyatları 500 YTL civarında. Bu da aslında sıradan bira musluklarının günde 100TL zarar getirdiğini gösteriyor. Ürünleriyle birlikte ayda 3.000 YTL’yi bulan bu kaybın önüne geçiyorlar ve aynı zamanda operasyon hızlanıyor. Detaylı bilgiye sitelerinde yer alan formülden de ulaşabilirsiniz. (3. soru) Pubinno’nun aylık ücreti ise 260YTL. 3 fıçı fiyatına kardasınız.

Reengen

Enerji alanında faaliyet gösteren nesnelerin interneti girişimlerinden Reengen enerji tüketiminin daha tasarruflu bir şekilde yapılmasına kafa yoruyor. Sitelerinde yer verdikleri yorumlardan birinde e-bebek firmasının 1 yıl içerisinde Reengen sayesinde enerji tüketimini %8 azalttığı ve 200 adam-saat kazandığı paylaşılmış.

Kaya Holding ile birlikte yapılan çalışmalarda da elektrik maliyetlerinde %20 düşüş sağlanmış ve çeşitli cezaları ödemeleri önlenmiş. Detaylara paylaşmış oldukları PDF üzerinden ulaşabilirsiniz.

Wattsu

Aynı Cosa gibi akıllı kombi ve akıllı klima alanında çalışma yapan Wattsu, doğalgaz tüketiminde %16-%57 aralığında bir tasarruf; elektrik tüketiminde de %40’un üzerinde tasarruf imkanı sunduklarını paylaşmış.

Teknolojiyi bu açıdan kullandığımızda bize ne kadar faydası olduğunu görüyoruz. Daha az elektrik tüketimi, daha düşük faturalar, daha fazla kazanç ve daha temiz bir dünya. Öncelikleri belirleyelim ve ona göre ilerleyelim. Öncelik kritik!

Görsel kaynak: http://www.trajectum.hu.nl/