Üç boyutlu yazıcıların artık hemen her alanda farklılık yaratmak için kullanılabildiği günümüzde, tekstil sektörü de bu etkileşimden payını alıyor. Tek bir parça halinde yazıcıdan çıkarılan ve normal elbiselere göre daha esnek olan Kinematics Dress’e sitemizde yer vermiştik. Bu yazımızda ise benzer şekilde üç boyutlu baskı teknolojileri kullanılarak üretilen Synapse isimli kaskı inceleyeceğiz.

Synapse, şu anda University Of Southern California’da School Of Cinematics Arts’ın Medya Sanatları ve Uygulamaları programında doktorasını yapmakta olan Behnaz Farahi’ye ait bir proje.  Projenin en can alıcı noktası ise, kaskın hareketlerini düşünceleriniz ile kontrol edebiliyor oluşunuz.

Synapse Kask

“Düşünceleriniz ile kaskın hareketlerini kontrol etmek” cihazın işlevinin basite indirgenmiş hali. Dilerseniz bu süreci biraz daha yakından inceleyelim. Synapse kask, Object Connex500 kullanılarak esnek bir malzemede basılmış. Ardından NeuroSky EEG çipi takılarak zenginleştirilmiş.

NeuroSky EEG Çipi

NeuroSky’ın web sitesinde yer alan bilgiye göre bu çip, analog olan beyin dalgalarının dijitale çevrilmesini sağlıyor. Bu sayede ham beyin dalgaları etkileşimli cihazlarda bir girdi(input) olarak kullanılabiliyor. Çip beyin dalgalarını kullanıcının dikkat ve sakinlik seviyesine göre ölçeklendiriyor. Kullanıcı bir düşünceye veya objeye odaklandığında dikkat seviyesi artıyor, kullanıcının dikkati dağıldığında ise düşüyor. Benzer şekilde eğer kullanıcı rahat ve sakin ise meditasyon seviyesi yükselirken kullanıcının stresli olması durumunda azalıyor. Meditasyon ve dikkat değerleri 0 ile 100 arasında değişebiliyor. İşte bu bilgiler kask tarafından işlenerek esnek malzemenin hareket ettirilmesinde kullanılıyor.

Bu proje açık bir biçimde gösteriyor ki gelecekte insan vücudu ile giysiler bir bütünmüşçesine hareket edebilecek. Aynı zamanda Synapse yeni teknolojilerin bir arada kullanımına da güzel bir örnek teşkil ediyor.

Görsel Kaynak: http://bigumigu.com/