Geliştirilen akıllı bebek izleme cihazı Sproutling sayesinde aileler, bebekleri ile ilgili anlaşılabilir anlık iletiler alabilecekler ve bebeklerinin yanlarında değilken bile bebeklerini kontrol edebilecekler . Kadrosunda eski Google ve Apple çalışanlarının da bulunduğu Sproutling, alanında uzman pediatrist, mühendis ve ilgili ebeveynlerin denetimi altında bebeklerin hassas tenleriyle uyumlu geliştirilmiş bir üründür. Sproutling kurucusu Chris Bruce bebekler için geliştirdikleri ürün hakkında yaptığı bir açıklamada;

“Ebeveynler 75 yılı aşkın bir süredir bebek izleme cihazlarına güveniyorlar. Ancak bu cihazlar geçen bunca zaman zarfında herhangi bir gelişim göstermedi. Buna rağmen halen ebeveynlerin gözü, kulağı olmaya devam ediyor. Sproutling’ı piyasadaki diğer ürünlerden daha işlevsel olması ve bebek sahiplerinin daha rahat olmalarına yardım edebilmesi için geliştirdik.”

Sproutling Bebek Takip Cihazı
Bebeğinizin ayak bileğine takılan akıllı bant ile ürünün rehber uygulaması (app) Wi-Fi (yeteri kadar yakınsanız Bluetooth) aracılığı ile senkronize çalışarak ebeveynlere bebekleriyle ilgili verileri ve detayları gösteriyor. Sproutling zamanla bebeğin uyku düzenini öğreniyor ve ailelere bebeklerinin sağlığı ve uyku düzeni hakkında faydalı önerilerde bulunuyor.sproutling Sproutling’in üzerinde bebeğin kalp atış hızını ve vücut sıcaklığını ölçen alıcılar bulunuyor. Eğer bebek uykusu esnasında ters dönmüş ise alet ebeveynleri uyarıyor. Ayrıca bu algılayıcılar bebeğin uyanma vaktini ve ruh halini de tahmin edebiliyor. Böylelikle bebeğinize uyandığında nasıl yaklaşmanız gerektiğini önceden biliyor olacaksınız. Şarj cihazı ise bebeğin bulunduğu ortama bağlı nem oranı, gürültü ve ışık seviyesini ölçüyor. Bu veriler eşliğinde aileler, bebeklerinin ideal ve sağlıklı bir uyku düzenine sahip olması için gerekli tüm bilgiye sahip oluyor.

Sproutling

Bu akıllı bebek izleme cihazı ebeveynlere, aynı Jibo’da olduğu gibi machine learning’e (makine öğrenimi) bağlı bir teknoloji modeli sunuyor. Bu teknoloji bebeklerinin yanından bir saniye bile ayrılmayan ailelerin biraz soluklanmalarını sağlıyor diyebiliriz. Çünkü cihaz tarafından sağlanan anlık bildirimler ancak bebeğin durumunda “olağan dışı” bir değişiklik tespit edildiği zaman gönderiliyor. Yine de ebeveynlere böyle bir teknoloji sunmak bazı tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bebeğinin pamuk gibi olan bacağına akıllı cihaz takmaya kaç aile ikna olacaktır en büyük soru işareti…

0-18 aylık bebekler için ideal olan Sproutling, hipoalerjenik, tıbbi kullanıma uygun ve suya dayanıklı silikon bir malzemeden üretilmiş. Ürünün şarjı 3 gün boyunca dayanıyor; şarjı doldurma süresi ise 2 saat. Bu akıllı bebek izleme cihazı şimdilik sadece iOS cihazlar ile uyumlu, ancak Android cihazlar ile uyumlu bir sürümü de geliştirilme aşamasında. 2015 yılında piyasa sürülmesi beklenen ürünü 259$’a kendi sitesi üzerinden ön sipariş vererek satın alabilirsiniz.

*2015 yılında çıkması beklenen diğer akıllı ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.fastcodesign.com/