Profesyonel amaçlı drone’ları saymazsak, piyasada hobi tüketicilerine yönelik küçük ölçekli birçok drone bulunuyor. Bu sebepten açık hava aktiviteleri ile uğraşanlara yönelik bir drone’u piyasada bulmak zor. Ama hafif ve taşınabilir tasarımıyla Sprite, kaya tırmanıcı ve kampçıların sesine kulak vermiş diyebiliriz.

Tasarım olarak küçük bir termosu andıran Sprite, ağırlıklı olarak doğa yürüyüşleri, kamp ve tırmanış gibi açık hava aktiviteleri yapanlar göz önünde bulundurularak geliştirilmiş. Bu sebeple cihaz, sırt çantanızda çok yer kaplamayan bir tasarıma sahip. Fakat görüntüsü sizi aldatmasın. Sprite, piyasadaki diğer drone’lar kadar sofistike ve bir o kadar da sağlam.

Sprite Nasıl Çalışıyor?

sprite_drone

Ascent AeroSystems‘ın macera düşkünü kurucuları tarafından geliştirilen Sprite, otonom ve manuel uçma kabiliyetine sahip bir drone.

Cihaz şu anki haliyle bile Android ve PC üzerinde tamamen ücretsiz olan Tower, DroidPlanner ve MissionPlanner gibi uçuş kontrol yazılımları ile uyumlu olarak çalışabiliyor. Drone pilotları tarafından tercih edilen bu uygulamalar ile;

 • Akıllı telefon ya da Android tabletiniz üzerinden Sprite için uçuş rotası belirleyebilir,
 • Belirlediğiniz nesneleri yörüngesel açı ile çekebilirsiniz,
 • Belli bir alanın haritasını çıkarabilir,
 • “Follow Me” özelliği ile drone’u üzerinize sabitleyebilirsiniz.

Sprite’ın sahip olduğu basit ara yüz, harici bir kontrolöre ihtiyaç duymadan otonom faaliyete olanak sağlıyor. Önceden yüklü görevleri yerine getirebilmesi ise ayrıca faydalı çünkü kullanıcı, zorlu hava şartlarında tabletini ya da telefonunu kullanamayabilir.

Performans ve Boyut

 • Uzunluk: 350 mm.
 • Çap: 100 mm.
 • Ağırlık: Pil ve standart bir kamera ile 1.200 gr.
 • Dayanıklılık: 11.1v LiPo batarya ile yaklaşık 10-12 dakika
 • Hız: Saniye 10 metreye kadar çıkabiliyor
 • Menzil: Otonom olarak 6 km.
 • Sinyal Menzili: Kullanılan donanıma bağlı olarak; 2 km. ama uzun mesafeli bir cihaz ile 50 km.’ye çıkabilir.

Sprite’ın sahip olduğu ortak eksenli katlanabilir pervaneler; drone’un iniş manevrasını kolaylaştırıyor. Drone’u indirmek için uçuş esnasında zemine yakın bir yerde motoru kesiyorsunuz, ardından drone’un pervaneleri katlanıyor ve düşüyor. Bu sebepten Sprite’ın alışa geldiğimiz bir iniş takımı bulunmadığını belirtmemiz lazım. Su geçirmez, kompakt ve dayanıklı bir tasarıma sahip olduğu için inişleri çizik dahi almadan gerçekleştirebiliyor. Drone’un geliştiricilerinden Fuchs verdiği bir röportajda; “Geliştirdiğimiz drone ile futbol bile oynayabilirsiniz!” diyerek Sprite’ın sağlamlığına dikkat çekiyor.

Sprite’ın üzerinde sabitlenmiş gimbal ile 1080p çözünürlükte çekim yapabilen kamerası bulunuyor fakat drone’un kolayca sökülüp-takılabilen, modüler bir yapısı olduğu için geliştiricileri, ileride GoPro kamera ve çeşitli sensörlerin eklenebileceğini müjdeliyor. Ön siparişlerinin 2015 Aralık ayında dağıtılması beklenen Sprite, Kickstarter üzerinden fonlanmaya devam ediyor. Eğer açık hava aktivitelerinizde böyle bir drone’a ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız, cihazı 799$’a sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://theawesomer.com/