Son 5 yıl içerisinde fitness pazarındaki ürün sayısının 5 kat çoğaldığını biliyor muydunuz? Buna rağmen pazarda farklılık yaratmak isteyen Spree Sports adlı firma, piyasaya sundukları giyilebilir fitness cihazlarıyla dikkat çekmeyi hedefliyor.

Spree spora ilgi duyan ve real-time vücut istatistiklerini almak isteyen kişiler için geliştirilmiş bir cihaz. Şapka ve alın bandı olarak 2 farklı şekilde geliştirilen bu ürün hareket, kalp atışı ve vücut sıcaklığınızı temel alarak hesaplamalar yapıyor. iOS ile uyumlu olarak çalışan cihazın siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı rengi de mevcut.

Ürün alın bölgesinin vücut sıcaklığı ölçümündeki en ideal yerlerden biri olmasından dolayı bu bölgedeki sinir ve damarları kullanarak 3 tip temel vücut verisini (hareket, kalp atışı, vücut sıcaklığı) esas alıyor. Bu verileri kullanıcının yaş, kilo ve boy ölçüleri ile birlikte hesaplayarak istenilen veriyi Bluetooth 4.0 LE aracılığı ile kullanıcının akıllı telefonuna gerçek zamanlı olarak iletiyor. Böylece kullanıcı değerlerini akıllı telefonu üzerinden de istediği zaman takip edebiliyor.

spree2

Su geçirmez bir ürün olan Spree’nin pil ömrü tam performans kullanımda 8 saat, stand-by (bekleme) modunda ise 8 gün dayanabilecek şekilde tasarlanmış. Pil bittiği zaman ise 2 saat içinde tam olarak şarj edilebiliyor. Cihazın satın alındığı tarihten itibaren ise geçerli 1 yıl garanti süresi var. Geçtiğimiz bahar aylarında satışa sitesi ve Amazon üzerinden sunulan Spree’nin fiyatıysa 199$.

Spree’nin diğer fitness takip cihazlarından en önemli farkı ölçümlerini 3 farklı sensör üzerinden yapabiliyor olması. Böylelikle bilgileri kullanıcıya daha hızlı ve doğru bir şekilde sunabiliyor. Spree’nin diğer bir farkı ise vücut ısı ölçümü özelliği. Bu özellik sayesinde gelişmiş kalori hesaplamasını da daha doğru şekilde tespit edebiliyor.

Fitness takip cihazları arasında rekabet, akıllı bilekliklerin de pazarda yer almasından dolayı en üst seviyede. Spree ise, akıllı bileklik yerine şapka veya alın bandını tercih edecek olanların listelerinde kendine yer bulabilir.