Gelişmekte olan teknolojiler; sporcuların tekniklerinin gelişmesinde ve performanslarının artmasında da önemli bir yere sahip. Her ne kadar piyasada çeşitli spor dallarına özel olarak geliştirilen cihazlar olsa da, belirli bir standart olduğunu söylemeyiz ama kullanılan teknolojinin neden ve nasıl kullanıldığını paylaşabiliriz.

 Sanal Gerçeklik

Sporcular, sanal gerçeklik birimleri aracılığıyla sağlanan simülasyon ortamlarında, tekniklerini ve performanslarını geliştirebiliyor. Spor bağlamında birçok farklı senaryoya ev sahipliği yapabilme potansiyeline sahip sanal gerçeklik birimleri, başta NFL (Amerikan Futbol Ligi) olmak üzere diğer spor alanlarında da benimsenmeye başlandı.

Faydaları

Güvenli Antrenman Ortamı: Sporcular kimi zaman ağır antrenmanlara tabi tutulabiliyor. Bu antrenmanlar esnasında (özellikle takım oyunlarında) haliyle sakatlanmalar gerçekleşebiliyor. Gerçek hayatta uygulanan yoğun antrenman programını taklit eden bir simülasyon ortamında; sporcuların sakatlanma ihtimalinin daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Performans gelişimi: Sanal gerçeklik teknolojisinin spor alanında kullanımının asıl nedeni performans gelişimi diyebiliriz. Vuruşlarını düzeltmek isteyen bir golf oyuncusu ya da bisiklet yarışında hızını artırmak isteyen bir bisiklet sürücüsü için sanal gerçeklik ortamı, değerlendirilmesi gereken bir deneyim sunuyor. Geliştirilen sistemler sporcunun eksik kalan yanlarının belirlenip (örn: teknik) gelişmesine yardımcı oluyor. Simulasyon ortamı, sporcuların kas hafızasının gelişmesinde önemli bir rol üstleniyor.

Zihinsel performans: Baskı altındaki bir sporcunun, hareketlerini kontrol edebilmesi için çeşitli sanal senaryolar geliştiriliyor. Penaltılara kalan bir maçın kaleci üzerinde oluşturabileceği baskıyı tahmin edebilirsiniz; bu ortamı işleyen ve kalecinin heyecanını kontrol altında tutmasına yönelik sanal gerçeklik çalışmaları yürütülüyor. Bu tarz bir çalışmanın sporcular üzerindeki direkt etkisi henüz gözlemlenmemiş fakat sanal gerçeklik uygulamaları, sporcuların müsabakalara zihinsel açıdan hazırlanmalarında da yardımcı olacak gibi gözüküyor.

Giyilebilir Teknoloji ve Internet of Things

İster profesyonel isterse de amatör olsun; giyilebilir teknolojik cihazlar spor sahnesinde geniş bir kullanım alanına sahip. Giyilebilir teknoloji NBA takımlarından tutun da, Avrupa’daki büyük futbol takımlarına, tenis oyuncuları, atletlere kadar spor dünyasını fethetmiş durumda diyebiliriz. Tabii bunda Internet of Things platformunun da payı olduğunu eklemeliyiz. Spor sektörüne yönelik geliştirilen cihazların birbirleriyle olan iletişimi Internet of Things kurulumu ile sağlanıyor.

Faydaları

Veri: Kullanılan cihazların sağladığı veri, sporcular ve koçlar için önemli bir istatistik kaynağı oluşturuyor. Sağlanan verilerle genel anlamda sporcunun performansı takip edilebildiği gibi; yapılan spora dair spesifik değerlerin takibi de mümkün. Örneğin; bir basketbol oyuncusunun topu kaç kere sektirdiğini ya da top sürerken skor yapma yüzdesini takip edebilirsiniz. Aynı şekilde bir futbol oyununda takımın ne kadar paslaştığını ya da hangi oyuncunun ne kadar koştuğu gibi kriterleri belirleyip, takip edebilirsiniz. Bahsettiğimiz veriler, sporcunun ya da spor alet (futbol topu, raket, ayakkabı vb.) ve giysileri üzerine yerleştirilen sensörlerle elde ediliyor. Elde edilen veriler -düzgün bir şekilde yorumlandığı takdirde- sporcunun bireysel gelişiminde önemli bir rol üstleniyor diyebiliriz.

Gerçek Zamanlı Veri Takibi: Sensörlerden elde edilen verilerin hepsi, gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor. Veri takibinin canlı yapılabilmesi, öncelikli olarak koçların işine çok yarıyor diyebiliriz. Koçlar, ister antrenman isterse de müsabaka esnasında oyuncuların performanslarına göre taktiksel değişimler yapabiliyor. Aynı şekilde sporcular da, veriler doğrultusunda neyi, nasıl yaptığını çabucak öğrenip; ihtiyaç halinde ona göre tekniğini ve kondisyonunu ayarlayabilir.

Gittikçe daha çok atlet ve takım tarafından benimsenmeye başlanan bu teknolojilerin, sağlık konusunda da sporculara yardımcı olduğunu belirtmeliyiz. Kullanılan teknolojiler, bir sporcunun yorgunluk seviyesini belirleyip; buna bağlı olarak gerçekleşmesi olası sakatlıkların önünün geçilmesine olanak sağlıyor. Dahası sporcular sakatlandığında bu sensörler; sakatlığın vücudun neresinde olduğunu tespit edip, sağlık birimini haberdar edebiliyor.

Bu yeni teknolojilerin; sporcuları ve takımları faaliyet gösterdikleri spor dallarında, daha başarılı ve aktif kılacağını belirtmeliyiz. Spor sektörüne yönelik geliştirilen teknolojik cihazın ardı arkası kesilmiyor. İş böyle olunca, teknoloji sektörünün önde gelen firmaları da büyük yatırımlar yapıyor. Aynı şekilde dünyaca ünlü futbol, basketbol takımları da aynı sektöre yatırım yapıyor. Dolayısıyla bu sektöre yatırım yapanlar, diğerlerine kıyasla daha çok faydalanacak ve tabii faydalarından da erken yararlanma fırsatı bulacak.

Görsel Kaynak: http://numrush.com/