Sanal gerçeklik platformu, geliştirilen uygulama, film ve oyunlarla içerik bakımından gün geçtikçe daha da zenginleşiyor. Fakat bu zengin içeriğe katkı sağlayacak gereçlerden yoksun olan tüketici durumdan şikayetçi. Geliştirilen Sphericam 2 adlı sanal gerçeklik kamerası, tüketiciyi memnun etmeye aday.

 

Sphericam 2 Genel Özellikler

Sphericam 2, kullanıcıya yüksek çözünürlükte 360 derece çekim yapma olanağı sağlayan kolay taşınabilir bir kamera. Kullanıcı çektiği videoları Oculus Rift, Gear VR ya da Google Cardboard gibi birimler üzerinde görüntüleyeceği gibi tablet, PC ya da mobil cihazlar üzerinden de görüntüleyebilecek.

sphericam

Üzerinde bulunan 6 kamera sayesinde 4K çözünürlükte (60fps) çekim yapabileceğiniz Sphericam 2’nin 8 farklı tripod girişi bulunuyor. Wi-Fi bağlantısı sayesinde çektiğiniz kayıtları anında görüntüleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Cihazın rehber uygulaması kullanıcıların çektiği videoyu canlı olarak görüntülemesine, transferine ve düzenlemesine olanak sağlıyor. Buna ek olarak sahip olduğu LiPo 2800 batarya sayesinde 90 dakika boyunca kesintisiz çekim de yapabiliyor.

6 imaj sensörü, 4 mikrofon, mikro USB girişi ve yine 6 adet mikro SD kart girişi bulunan Sphericam 2, gerçek zamanlı görüntü birleştirme (Real-Time Stitching) özelliği sayesinde daha yoğun bir sanal gerçeklik tecrübesi vaat ediyor.

Tenis topu büyüklüğünde (66 mm. çap) olan kameranın gövdesi adonize edilmiş alüminyum ile kaplı. Saniyede 30 ve 60 kare çekim yapabilen Sphericam 2, kullanıcılara monopod, masa üstü tripod, kıskaç ve sırt çantasına sabitlenebilen direk seçenekleri sunuyor. Böyle bir cihazı kim ve ne amaçla kullanabilir diye düşünmeyin zira ister gazeteci olun, ister görüntü yönetmeni; dileyen herkes bu kamera ile kendi 360 derecelik içeriğini oluşturabilir.

Tek bir şartla… Kickstarter üzerinde başarılı bir şekilde fonlanan kameranın fiyatı 1.399$ olarak belirlenmiş. Ön siparişlerinin dağıtımına Aralık ayında başlanacak olan kamera için belirlenen fiyatı karşılayabilirseniz; son derece zevkli sanal gerçeklik içerikleri üretebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.tomshardware.com/