Sıkça adını duyduğumuz tekrar kullanılabilir roket ve uzay araçları yapan SpaceX’in Starlink projesi, tüm Dünya’daki internet ağını kullanıcılar için genişletmeyi hedefliyor. Bu projeye Starlink Constellation yani Starlink takımyıldızı isminin konmasındaki en büyük amaç Dünya etrafında yüzlerce uydu ile takımyıldızlarına benzer bir ağ oluşturmak. 2020’nin ortalarını hedefleyen projenin ilk uydu fırlatılışı Falcon 9 roketi vasıtasıyla 60 adet uydu gönderimini 23 Mayıs’da gerçekleştirilmişti. Fırlatma başına 60 uydu hedefleyen SpaceX’in son fırlatmasını ise bugün Amerika saatleri ile 9:56’da gerçekleştirdi. Aşağıdaki 11 Kasım fırlatma videosu uzun ise dakika 19:50’den başlamanızı tavsiye ederim.

23 Mayıs’da fırlatılan ilk 60 uydudan 3 tanesi ile iletişime geçilememişti ve uzayda rotasız bir şekilde kaybolmuştu. Bu uyduların yıllar içerisinde Dünya’ya, Dünya’nın yerçekimi etkisinden dolayı dönmesi bekleniyor. 2 diğer uydu ise direkt olarak Dünya’ya geri çağırıldı. Bunun sebebi ise uyduların kullanılamaz hale geldikten sonra kalan az yakıtları ile Dünya’ya dönüşünü simule etmekti. SpaceX bu mentalite ile uzayda çöplük oluşturmanın önüne geçmek istiyor.

uwxXhvy8WC2ukLTMERQeee-650-80

Elon Musk’a göre düşük seviyeli bir ağ için en az 400, orta düzey bir ağ içinse 800 Starlink uydusunun yeterli olacağını söylüyor. Fakat SpaceX’in mega takımyıldızı olarak tanımladığı amaç için ise bu değer 12.000 Starlink uydusundan oluşuyor. Bu rakamla yetinmeyen SpaceX yakın zamanda 12.000 Starlink uydu iznini 30.000’e yükseltmek için Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ile görüşmelere başladı. Gelecek ay ise tekrar 60 uyduluk bir fırlatma hedefleniyor.

11 Kasım 2019’daki fırlatmadan sonra SpaceX CEO’su Elon Musk, Starlink sistemini kullanarak ilk tweetini “Wow It worked (çalıştı)” şeklinde yayınladı. Musk bu tweeti evindeki Starlink terminali sayesinde yolladı. SpaceNews’e göre herkes eninde sonunda evinde bu terminallerin olduğu kutuya sahip olacak.

Falcon 9 Faktörü

Daha önce birçok firma Starlink’e benzer şekillerde bir ağ kurmaya çalışmıştı. Fakat SpaceX’e göre onların başarılı olma sebebi fırlattıkları Falcon 9 roketinin tekrar kullanılmasını sağlamak. Tekrar kullanılabilir Falcon 9 roketinin alt kısımındaki iticiler bu sayede 11 Kasım fırlatılışı ile 4.kez uzaya çıkmış oldu. Geri dönüşümün aynı zamanda elektronik parçalar üzerinde olması da SpaceX’e büyük kazanç sağlıyor. 60 milyon dolar değerindeki roket aynı zamanda normal bir roketin yaklaşık 1/3’üne mâl oluyor.

Uzaya şuana kadar yaklaşık 8.000 uydu fırlatıldı. Bunlardan sadece 2.000 tanesi aktif olarak çalışmakta. Starlink Constellation projesi gibi projeler ile bu rakamın 10 yıl içerisinde 20.000’e çıkacağı tahmin ediliyor.