Yakın zamana kadar ülkemizde sanal gerçeklik cihazı geliştirilmesi konusunda kayda değer bir çalışma yoktu. Ancak SpaceWalkerVR ile bu durum değişiyor. Tamamen Made In Turkey bir cihaz olan SpaceWalkerVR, kişinin yürüme hareketlerini sanal gerçeklik ortamına aktaran bir yürüme simülatörü. Yerli üretim olması sebebiyle de bir ilki temsil ediyor. SpaceWalkerVR’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte Türkiye; ABD, Japonya ve Çin ile birlikte sanal gerçeklik sistemleri üreten en önemli dört oyuncudan birisi haline geliyor. Bizler de, bu cihaz hakkında daha fazla bilgi almak için SpaceWalkerVR’ı geliştiren ekibin başında bulunan Hamit Keleş ile bir röportaj gerçekleştirdik.

– SpaceWalkerVR nasıl ortaya çıktı?

SpaceWalkerVR, önümüzdeki yakın dönemde hayatımızın her alanına girecek olan sanal gerçeklik teknolojilerinde bir yürüme simülatörüne ihtiyaç olduğunu düşünmemiz ve tasarım faaliyetine başlamamız ile ortaya çıktı.

Amerikan ordusunun yaklaşık 20 yıldır yürüme simülasyonu ile uğraştığını ve bu konuya uygun ürünler geliştirmeye çalıştığını biliyorduk. Ancak bu güne kadar hiçbir çalışmasında tam başarıya ulaşamadı.

Bildiğiniz gibi piyasada yıllardır araba simülatörü, uçak simülatörü gibi cihazlar mevcut. Ancak yürümeyi simüle etmek, sanal dünyada bir insanın gerçek dünyada yaptığı hareketleri birebir yaparak yürümesini sağlamak gerçekten karmaşık algoritmalar gerektiriyor. SpaceWalkerVR, dünyadaki bu arayışa bir cevap olarak tarafımızdan tasarlandı ve üretildi.

Bizler, çocukluğumuzdan beri Amerikalı’nın, Japon’un, Çinli’nin ya da Koreli’nin tasarladığı, ürettiği cihazları görerek “Acaba biz de onların yaptığının bir benzerini yapabilir miyiz?” diyen bir kültürün içinde yetiştik. Hayatımız hep “Onlar otomobil yapıyor. Biz de yapabilir miyiz? Onlar TV yapıyor. Biz de yapabilir miyiz?” gibi soruları gazetelerde okuyarak ya da bunların sohbetini yaparak geçti. Biz bu kez soruyu farklı sorduk: “Onların yapamadığını biz yapabilir miyiz?”

Cesaret ve inançla çok çalışırsak, çok kısa sürede bunu başarabileceğimizi gördük. SpaceWalkerVR, böyle bir yaklaşımın ve düşüncenin ürünüdür. Bize göre de yepyeni bir Türkiye’nin habercisidir. Çünkü genç arkadaşlarımızın hiçbir komplekse kapılmadan, gelişmiş ülkeler dediğimiz ülkelerde bile hiç yapılmamış, birçok yeni ürünü ve projeyi hayata geçirmeye çalıştıklarını biliyorum. Birçoğunun bunu başardığına da inşallah hep birlikte şahit olacağız.

– SpaceWalkerVR’ın Cyberith Virtualizer ve Virtuix Omni gibi sanal gerçeklik arabirimlerinden farkı nedir?

SpaceWalkerVRın konsepti saydığınız diğer ürünlerden oldukça farklı. En önemli fark, Virtuix Omni ve diğerlerinde yürüme eylemi yapmıyorsunuz. Ayağınızı kaygan zeminde sürükleme eylemi yapıyorsunuz. Videoları dikkatle incelerseniz, bunu farkedersiniz. Bu insan doğasına ters ve kullanımı oldukça zorlayıcı. Ar-Ge aşamasında benzeri bir konsepti denedik ve hemen rafa kaldırdık. Çünkü aracı kullanırken beyniniz size sürekli “Sen yürümüyorsun. Ayağını sürtüyorsun.” diyor. Dolayısıyla SpaceWalkerVR geliştirilirken yürüme deneyiminin gerçekten yaşatılması gerektiğine ve başka hiçbir hareketin insanın doğal yürüme eyleminin yerine geçemeyeceğine karar verdik. Ve ürünü bu prensibe göre geliştirdik.

Gururla söyleyebiliriz ki; şu anda dünyada bu teknolojide lideriz. Kore Teknoloji Enstitüsü’nden, Hong Kong’dan ve ABD’deki çeşitli bilim kuruluşlarından gelen ürün talepleri ve çalışma prensibini anlamaya yönelik gayretler bizi doğruluyor.

– Hangi sanal gerçeklik cihazlarıyla uyumlu olarak çalışacak?

SpaceWalkerVR, bugün ve gelecekte piyasada olacak tüm sanal gerçeklik cihazları ile uyumludur. Çünkü tasarımı itibarı ile bilgisayardan gelen hiçbir datayı kullanmamakta, aksine bilgisayara komut göndermektedir.

– SpaceWalkerVR’ın ne zaman piyasaya sürülmesi planlanıyor?

Önüzümüzdeki 2 ay içerisinde cihazı piyasada görmeye başlayabileceksiniz.

– Şirket olarak gelecek planlarınız arasında neler var?

Amacımız, SpaceWalkerVR’ı mümkün olan en kısa zamanda bir dünya markası haline getirmektir. Henüz iletişim ve marketing faaliyetlerine başlamamamıza rağmen iki ayda sitemize bağlanan 35.000 ziyaretçinin yaklaşık %95’i Amerikalı ve Kanadalı. Yurtdışı bilinirlikte şu anda ülkemizdekinden öndeyiz.

– Türkiye’deki sanal gerçeklik pazarı hakkındaki görüşleriniz neler?

Türkiye’de sanal gerçeklik pazarı şu anda yok denecek kadar küçük. Henüz dünyada da büyük oyuncular final ürünlerini bildiğiniz gibi piyasaya sürmeye başlamadılar. Şu anda “geliştirme kiti” ve benzeri adlar altında satışlar yaparak pazarı test ediyorlar. Ama çok kısa zamanda hep birlikte göreceğiz ki; sanal gerçeklik pazarı dünya tarihinde en hızlı oluşan ve en büyük pazar olmaya aday. Çünkü insan yaşamının her alanını (eğitim, spor, kültür, iletişim, tıp, oyun) bu kadar hızlı değiştirebilecek bir teknoloji daha önce dünya tarihinde var olmadı. Cep telefonundan daha hızlı hayatımıza gireceğini ve her sektörü, daha önce görmediğimiz bir hızda değiştireceğini öngörüyoruz.

SpaceWalkerVR’ın test videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.