Yeni bir ortama girdiniz, ama kimseyi doğru düzgün tanımadığınız için haliyle ne konuşacağınızı da bilmiyorsunuz… Fluid Interfaces tarafından geliştirilen bir tişört aracılığıyla artık benzeri sosyal etkinliklerde daha etkin olabileceksiniz.

Sosyalleşme sürecinin daha eğlenceli ve sancısız geçirilmesi amacıyla hayat geçirilen Social Textiles tişörtleri, giyilebilir teknolojinin yararlı kullanımlarına dair güzel bir örnek oluşturuyor. İletken kumaş, Arduino, titreşim motoru ve ısı algılayıcı gibi materyaller kullanılan tişört, akıllı telefonunuz ile Bluetooth aracılığıyla eşleşiyor. Tişört, bulunduğunuz ortamda aynı tişörtü giyen diğer katılımcılar hakkında veri topluyor ve topladığı veriler doğrultusunda etrafınızda aynı ilgi alanlarına sahip ya da anı okula gittiğiniz biri varsa, buna tepki veriyor. Bu kişilerle omuza dokunma ya da el sıkışma gibi fiziksel bir etkileşime girdiğinizde, tişört üzerindeki yazılar siliniyor ve belirlediğiniz ortak alan gözüküyor. Tişörtün, özellikle konuşacak bir konu bulmakta zorluk yaşayanlar için tetikleyici bir rol oynadığınız söyleyebiliriz.

İş toplantıları ve grup aktivitelerinde birbirini tanımayan üyelerin kaynaşması konusunda da son derece faydalı olacağı düşünülen Social Textiles, şimdilik prototip aşamasında. Öyle gözüküyor ki ileride ister istemez daha sosyal bir yapıya sahip olacağız. Tabii sırf birisiyle ortak ilgi alanına sahibiz diye onunla konuşmak zorunda da değiliz; bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.