Sony akıllı gözlük pazarında yer alacağını CES 2015’te gösterdiği ürünle çıtlatmıştı. SED-E1 SmartEyeGlass adını verdikleri ve ilk başta sadece yazılımcıların alacağı ürün önümüzdeki aydan itibaren 840$’lık bir fiyatla satışa sunulacak.

Fiyat olarak Google Glass‘a göre daha uygun olacak ürün, artırılmış gerçeklik teknolojisiyle uyumlu olarak çalışıyor. Aynı Epson Moverio’nun sunduğu gibi, gözlüğün önündeki ekranın üzerine bir başka ekran bindiriliyor. Kontrol için yanınızda gözlüğe bağlı bir cihazda bulundurmanız gerekiyor ve ekran o cihaz üzerinden verilen komutlarla değiştirilebiliyor. Aşağıdan videosuna ulaşabileceğiniz ürünün tasarımının Microsoft’un çıkarmayı planladığı HoloLens‘e göre daha geliştirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Sony ürünün bu halinin her ne kadar yazılımcılara hitap ettiğini belirtse de, videosunun neden günlük hayatta geçtiğini anlamak bir hayli zor. Bu ürünler günlük yaşamda kullanılmak için çok erken ve bu şekilde insanlarda farklı algılar yaratıyor. Sony, sadece yazılımcılara ürünü sunarak Google’ın yaptığı hataya düşmeyecek gibi olsa da, videosu maalesef tatmin etmiyor. Tasarımın da ayrıca tekrardan düşünülmesi gerektiği kanısındayım.