Büyük şirketlerin gelecek nesil cihazlarını tanıttığı IFA etkinliği, Berlin’de tüm hızıyla sürüyor. Giyilebilir teknolojilerin büyük yer kapladığı etkinlikte Sony, Android Wear işletim sistemi kullanılan akıllı saati SmartWatch 3’ü ve aktivite takip cihazı SmartBand Talk’u görücüye çıkardı.

SmartWatch 3

Sony SmartWatch 3, 1.6 inçlik 320×320 çözünürlükte, kullanıcının gün ışığında ekranı daha rahat görmesini sağlamak için tasarlanmış özel bir ekran türü olan “Transflective” ekranı kullanıyor. Bünyesinde dört çekirdekli 1.2GHz ARM Cortex A7 işlemciye yer verilen cihaz, aynı zamanda 512MB RAM ve 4GB dahili depolama alanına sahip. Cihazın üzerinde bulunan sensörler ise şu şekilde; ışık, pusula, jiroskop ve ivmeölçer.

Sony SmartWatch 3

 

Toza ve suya karşı IP68 standartlarında dayanıklı olan SmartWatch 3’ün gövdesi paslanmaz çelikten üretilmiş. Sony’nin yeni akıllı saatiyle ilgili en çok üzerinde durduğu konu, cihazın bir internet bağlantısına, hatta bir akıllı telefona bile gerek duymadan, bağımsız bir biçimde çalışabilmesi. SmartWatch 3 ile beraber, Sony’nin müzik çalar uygulaması Walkman ve aktivite takip uygulaması Lifelog da artık Android Wear işletim sistemine sahip akıllı saatler ile kullanılabilecek.

Her ne kadar önceki versiyonu SmartWatch 2’ye göre gerek donanımsal gerek yazılımsal açıdan yenilikler getirse de, Sony SmartWatch 3’ü piyasadaki Android Wear işletim sistemine sahip diğer akıllı saatlerden ayıran büyük bir fark mevcut değil. Cihazın Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı henüz kesinleşmemiş olmasına karşın Avrupa’daki satış fiyatının 229€ olacağı biliniyor.

SmartBand Talk

Sony’nin etkinlikte tanıttığı diğer cihaz SmartBand Talk ise Lifelog uygulaması ile uyumlu olarak çalışabilen bir aktivite takip bilekliği. Cihazın önceki versiyonu Sony SmartBand’den farklı olarak, 1.4 inçlik kıvrımlı bir e-ink ekranı bulunuyor. Ekran dokunmatik olmadığından, cihazı kontrol etmek için gövdenin yanında bulunan tuşları kullanmak gerekiyor. SmartBand Talk’un en dikkat çeken özelliği ise, Android telefonunuz aracılığıyla, arama yapmanıza ve gelen çağrıları cevaplamanıza imkan vermesi. Cihazın Avrupa’daki satış fiyatı 160€ olarak belirlenmiş.

IFA 2014’te tanıtılan diğer ürünlere de aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KAYNAK: http://www.theinquirer.net/