Geçtiğimiz günlerde San Francisco’da düzenlenen Wearables DevCon’da prototipi tanıtılan Sony SmartEyeglass, Google Glass‘a göre farklı bir görünüme ve özelliklere sahip. Şimdilik sadece yazılımcılar için SDK’sı açılan ürünün, önümüzdeki sene Mart ayında raflarda olması bekleniyor.

Tasarım olarak Google Glass dışında geliştirilen akıllı gözlüklere benzeyip, normal bir gözlük tasarımında olan SmartEyeglass’da: mikrofon, 3megapiksel görüntü kalitesine sahip kamera, akselometre ve jiroskop bulunuyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisine uyumlu olan akıllı gözlük, Wi-Fi ve Bluetooth teknolojisine de sahip. Kablo ile bağlanan ayrı bir cihazı ile birlikte de ekran görüntüleri değiştirilebiliyor.

Görüntünün diğer akıllı gözlüklerden farklı olarak hologram teknolojisiyle aktarılacağı üründe, videosundan gördüğümüz kadarıyla bilgiler lenslerin üzerinde yeşil renkte beliriyor. Video da ayrıca yüz tanıma teknolojisine ve Wikitude adında şehir tanıma uygulamasına da değinilmiş.

Bir akıllı gözlük kullanıcısı olarak, akıllı gözlüklerin sektör bazında etkili olacağını düşündüğümden, Sony SmartEyeglass’ın da öncelikle tüketicilerden çok belli sektörlerdeki firmalara yönelmesinin faydalı olacağı görüşündeyim. Böylelikle ürün üzerine daha fazla geri dönüş alınıp, ürünün sağlıklı bir şekilde yayılması sağlanabilir.

Görsel Kaynak: fastlifeluxury.com