Sanal gerçeklik ile ilgilenen markaların yarışı son sürat devam ediyor. Bu markalardan bir tanesi sahip olduğu kullanıcı sayısı ve imkanları ile sanal gerçeklik yarışında öne çıkabilir; o marka da gayet yakından tanıdığımız Sony.

Sony, Oculus manşet olmadan önce de sanal gerçeklik teknolojisi ile içli dışlıydı. 2000’li yılların ortasında Playstation Eye ve Playstation 3 konsolunu kafa hareketlerini takip etmek üzere teste tabii tuttu ve sonrasında da HMD (Head Mounted Display) olarak bilinen kasklı ekran prototiplerini geliştirdi. Bunca yıllık tecrübe ve araştırma sonucunda ise Sony, haliyle diğer markalardan daha erken (2016 yılında) piyasaya girebilecek.

Sony’nin Project Morpheus biriminin aksine diğer birimler (Facebook’un Oculus’u gibi) kullanıcıya tam bir sanal gerçeklik tecrübesi yaşatmıyor. Şöyle de düşünebilirsiniz; sanal gerçeklik birimini takıp, dijital ortamda gezinmeye başladığınız zaman etrafınızdaki nesnelerle kendi ellerinizi kullanarak etkileşime geçemiyorsunuz. Sony ise bu probleme, Playstation Move ile bir çözüm getirmiş diyebiliriz.

Sony_Project_Morpheus_Move

Playstation Move Kontrolörü

Sony’nin Playstation konsollarından sağladığı müşteri potansiyeli, onu bu yarışta daha da iddialı bir konuma sokuyor. Sony’nin başında bulunan Shuhei Yoshida sanal gerçeklik platformuna dair düşüncelerini şu şekilde ifade ediyor;

“Sanal gerçekliğin, son 25 yıldır insanların oynadığı ve geliştirdiği geleneksel oyunların yerini alacağını düşünmüyoruz. Ama sanal gerçeklik geliştiricilere, insanları eğlendirmek için yeni bir yol vaat ediyor. Sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde daha farklı oyun tecrübeleri yaşayabileceksiniz.”

Sony, konsol kullanıcıları arasında sanal gerçeklik biriminin benimsenmesi açısından tak-çalıştır yaklaşımının daha etkili olacağını düşünüyor. Sonuç olarak Morpheus, kullanıcılara herhangi bir sürücü kurmaya ya da bir şey yüklemeye gerek duymadan direkt olarak oyuna geçiş yapma imkanı sağlıyor – ki bu da müşteri memnuniyeti için artı bir faktör diyebiliriz.

Geçtiğimiz ay düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda cihaz üzerinde yaptıkları güncellemeleri açıklayan Sony’nin Morpheus’u satışa sunacağı halini merakla bekliyoruz.

Görsel Kaynak: http://mashable.com/