Piyasada donanıma ağırlık veren akıllı saat markaları birbirleriyle yarışa dursun, Sony’ye bağlı Fashion Entertainments firması e-ink (elektronik mürekkep) teknolojisini kullandığı FES Watch adında yeni bir saat geliştiriyor.

Bilindiği üzere e-ink teknolojisi kullanıcıya düşük güç tüketimi sunduğu için çok rağbet görüyor. Öyle ki bataryasını su gibi harcayan Moto360 gibi saatler göz önünde bulundurulduğunda, bu teknolojinin akıllı saatler için çok uygun olabileceğini söyleyebiliriz. Bugüne kadar elektronik mürekkep kullanımına kitap okuma cihazlarında (e-reader) rastlamıştık. Tabii Pebble‘ı da unutmamak lazım; Kickstarter üzerinde 10 milyon doların üzerinde fon toplayan, Kickstarter’ın duyulmasında ve yayılmasında çok büyük etkisi olan bu ilk akıllı saatin de e-ink teknolojisini kullandığını hatırlatalım.

Japon kitlesel fonlama sitesi Makuake üzerinde başlatılan kampanya dahilinde 450.000$’den fazla fon toplamayı başarmış olan FES Watch, bize insanların hala e-ink teknolojisine ilgi gösterdiğini gösteriyor. Aslında FES Watch’a akıllı saat demek piyasadaki diğer saatlere haksızlık olabilir, çünkü bu saatte kullanılan teknoloji kullanıcının el hareketini algılayıp saati göstermekten öteye gidemiyor.

Ancak FES Watch için ufak ama hoş bir detayı atlamayalım, saatin kayışında da e-ink teknolojisinden yararlanılmış ve güzel bir görüntü oluşturuyor.

Ön siparişlerinin dağıtımına 2015 Mayıs ayında başlanacak olan saatin fiyatının 150$ civarında olması bekleniyor. Cihazın kenarında bulunan kurma düğmesi aracılığıyla kullanıcılar, ön tanımlı desenler arasından uygun gördüklerini seçebilecekler. Saatin geliştiricileri, e-ink teknolojisini ayakkabı, papyon gibi farklı ürünlere entegre etmek istiyor. Açıkçası giydiğimiz bir elbisede ya da aksesuarda bu teknolojiden yararlanmak son derece akıllıca bir hamle olabilir ve bu açıdan yaklaşırsak FES Watch, akıllı saat ve moda sektörüne farklı bir estetik anlayışı getirebilir. Sony, bu ürünle piyasaya heyecan veren bir yenilik getirmiyor belki, ama yine de tüketicinin dikkatini çekmeyi başarmış diyebiliriz.

Görsel Kaynak: http://www.geeky-gadgets.com/