Nesnelerin interneti kavramının gelişmesi ile birlikte, özellikle ev otomasyon sistemlerinde ürün yelpazesi hızla genişlemeye başladı. Yaklaşık olarak 2 yıldır bu alanda hizmet veren SmartThings, kullanımı kolay ve pratik akıllı cihazları ile hayatlarımızı kolaylaştırmayı hedefliyor.

SmartThings, odaklandığı konular göz önünde bulundurulduğunda diğer ev otomasyon sistemlerinden çok da farklı değil. Rakiplerine benzer biçimde evlerin güvenliğini artırmayı amaçlayan sistem, her biri farklı görevler üstlenen 7 cihaz, cihazları birbirine bağlayan bir Hub ve cihazların kontrolünü sağlayan bir mobil uygulamadan oluşuyor. Sistemin en dikkat çekici özelliği ise, karmaşık işlemlere gerek kalmadan, 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kurularak kullanıma hazır hale gelmesi.

SmartSence Presence Sensör

SmartSence Presence Sensör

SmartThings’in Özellikleri

Belirtildiği üzere SmartThings, birbirine bağlı birçok cihazdan oluşan bir sistem. Bu nedenle SmartThings ile yapabilecekleriniz, aslında bu cihazlardan hangilerine sahip olduğunuza bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Sistem içerisinde yer alan cihazları ise şu şekilde sıralamak mümkün:

  • SmartSense Motion: Hareket sensörü.
  • SmartSense Open/Closed: Kapı ve pencerelerin açılıp açılmadığını algılayan bir sensör.
  • SmartSense Moisture: Nem sensörü.
  • SmartSense Presence: İliştirildiği eşya/kişi Hub’ın menziline girdiğinde size bildiren bir sensör.
  • SmartPower Outlet: Elektrikli cihazları uzaktan kontrol etmenizi sağlayan akıllı bir priz.
  • Pluggable Light Dimmer Outlet: Bahçe ışıklarını kontrol etmenizi sağlayan akıllı bir cihaz.
  • FortrezZ Siren: Herhangi bir sensör ile eşleştirebileceğiniz ve tetiklendiğinde yüksek ses çıkaran/ışık yayan bir alarm.

Gelecekte, bu cihazların yanı sıra üçüncü parti cihazlarla da uyumlu olarak çalışabileceği belirtilen SmartThings’i, Jawbone UP bilekliğinizi uyku modundan çıkardığınızda sabah kahvenizi hazırlaması veya siz evden çıkarken August Smart Lock’u kullanarak kapılarınızı kilitlemesi için ayarlamanız da mümkün olacak.

SmartPower Outlet: Akıllı Priz

SmartPower Outlet: Akıllı Priz

SmartThings Mobil Uygulaması

Kullanımı kolay SmartThings uygulaması sayesinde, nerede olursanız olun evinizi izleyebilir, kontrol edebilir ve beklenmeyen değişiklikler olduğunda bildirimler alabilirisiniz. Üstelik uygulamanın içerisinde evinizle doğrudan iletişime geçmenizi sağlayan bir bölüm bile var. Örneğin evinize “iyi geceler” dediğinizde; SmartThings Hub evi otomatik olarak uyku moduna alıyor, kapıları kilitliyor, ışıkları ve diğer elektronik cihazları kapatıyor.

SmartThings cihazları ile birlikte, resmi uygulamasının yanında, üçüncü parti uygulamaları veya nesnelerin interneti konusunda adından sıkça bahsettiren IFTTT uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Akıllı ev teknolojileri alanında kendisini geliştirmek isteyen Samsung’un, SmartThings’i satın aldığını belirtmekte de fayda var. Hem modüler olması hem de üçüncü parti cihaz ve uygulamaları desteklemesi nedeniyle ev otomasyonu alanında öne çıkan SmartThings cihazlarını web sitesi üzerinden satın almak mümkün.  Başlangıç kiti Smart’ın satış fiyatı 389$ iken en kapsamlı kit Smartest 759$’dan satılmakta. Ancak web sitesi üzerinden verilen siparişlerde uluslararası kargo desteklenmediğinden, ürün henüz Türkiye’den sipariş edilemiyor.

Görsel Kaynak: http://www.smartthings.com/