Yoga, sağlıklı bir yaşam için tercih edilen yollardan biri… Yoga’nın en kritik noktalarından biri, tekniği kendi kendine geliştirmek son derece zor. Teknoloji sayesinde artık buna da bir çözüm var; SmartMat adıyla geliştirilen akıllı mat ile Yogayı artık evinizin rahatlığında öğrenip geliştirebilirsiniz.

SmartMat içerisindeki teknolojik basınç algılayıcılar sayesinde vücut hizanızı ve duruşunuzu ayarlamaya ve tekniğinizi geliştirmeye yardımcı oluyor.  SmartMat aktif hale getirildiğinde kullanıcılardan cinsiyet, boy, kilo gibi temel bilgileri girmesini istiyor. Malumunuz Yoga, vücudun belli bir esnekliğe ulaşmasını gerektiriyor; buna göre çalışan SmartMat, kullanıcıların fiziksel kabiliyet ve sınırlarını öğreniyor. Bu sayede örneğin; topuklarınızın yere değmesini gerektiren köpek duruşu (Downward Dog) gibi pozisyonları yapıp yapamayacağınızı biliyor.

SmartMat kullanıcıya 3 farklı egzersiz biçimi sunuyor;

  • Home Private Mode: Kullanıcılar matın uygulaması üzerinden bir Yoga sınıfı seçebiliyor ve verilen Yoga dersini gerçek zamanlı geri bildirimler eşliğinde takip ediyor. Eğer bir Yoga sınıfına katılma ihtimaliniz yoksa bu seçenek evinizde bir Yoga eğitmeni eşliğinde tekniğinizi geliştirme imkanı sunuyor.
  • Class Assist Mode: Toplu Yoga seanslarında kullanabileceğiniz bu seçenek kullanıcının duruşu ve hizası ile ilgili gerçek zamanlı görsel ya da sesli geri bildirimler sunuyor.
  • Zen Mode: Bu seçenekte SmartMat, duruşunuz, pozisyonunuz ya da dengeniz hakkında herhangi bir öneride bulunmuyor ama karşılaştırma yapabilmeniz için seansınızı kaydediyor.

SmartMat akıllı matın yaratıcıları, kullanılan uygulamanın 62 farklı Yoga pozisyonunu tanımlayabildiğini belirtiyor. Kullanıcıların hizası, dengesi ve duruşu bu ön tanımlı pozisyonların ne kadar iyi uygulandığına göre değerlendiriliyor.

Standart bir USB kablosu ile şarj edilen matın pil ömrü 6 saat kadar dayanabiliyor ve yine standart bir Yoga matı gibi rahatlıkla katlanabiliyor. SmartMat’ı standart Bluetooth protokolü ile uyumlu iOS ve Android cihazlar ile birlikte kullanabilirsiniz. Siparişlerin dağıtımına 2015 Temmuz ayında başlanması beklenen bu akıllı matı, Indiegogo üzerinde halen devam eden fonlama kampanyasından yararlanarak 297$’a ön siparişini verebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.medicaldaily.com/