Hiç kalp atış hızınızı ölçebilen bir baskül duydunuz mu? Ya da yağ kitle oranınızı? Eğer bu sorulara cevabınız, “Hayır!”ise sizin akıllı baskül Smart Body Analyzer ile tanışma zamanınız gelmiş.

Smart Body Analyzer, Fransa merkezli Withings firması tarafından üretilmiş. 2009 yılında piyasaya sürdüğü ilk Wi-Fi uyumlu baskül ile kendinden söz ettiren Withings, sağlıklı yaşam konusunda çağdaş teknoloji (nesnelerin interneti, giyilebilir teknoloji…) akımları ile uyum içerisinde olan bir çok cihaz geliştirmiştir. Ayrıca geliştirdikleri bu cihazlar, aralarında MyHealth Tracker, MyFitnessPal, RunKeeper ve Lifesum gibi sağlıklı yaşam üzerine odaklanmış 100’den fazla uygulama ile birlikte de kullanılabiliyor. withings-smart-body-analyser

Kolay Kurulum!

Cihazı kullanmaya başlamadan önce bir kullanıcı hesabı almalısınız. Kullanıcı hesabınızı oluşturduktan sonra kullandığınız bilgisayara bir yazılım indirmeniz isteniyor. Ardından tartınızı, cihazın arka yüzünde bulunan micro USB girişi ile bilgisayarınıza bağlıyorsunuz ve önceden bilgisayarınıza yüklediğiniz yazılım, tartınızı Wi-Fi sinyalinizle eşleştiriyor. Tüm bu işlemler sadece 5 dakikanızı alıyor.

Kilonuzu Bir de Smart Body Analyzer Ölçsün

Smart Body Analyzer’ı kullanacaksanız alışık olduğunuz klasik tartı tecrübenizi bir kenara koyabilirsiniz; çünkü formda kalabilmek için sadece alınan/verilen kiloyu bilmek, kişiyi pek tatmin etmeyebiliyor. Withings bu tatminsizliği, klasik tartının işlevine ekledikleri “akıllı” özelliklerle gideriyor. Bu akıllı özellikleri biraz daha yakından tanıyalım;

      • Kilo Ölçümü: Temel olarak tabii ki bu özelliğe sahip ama bir farkla;hassas kilo tespiti için geliştirilen Pozisyon Algılayıcı teknolojisi. Patent alma aşamasında olan bu ölçüm teknolojisi kişinin tartı üzerindeki pozisyonuna (duruşuna) göre ayrıntılı kilo ölçümünü yapabiliyor.
      • Yağ Kitle Ölçümü:  Uzun süre yapılan spor ve diyet vücuttaki yağ oranı üzerinde değişiklikler gerçekleştirir. Zayıf olmak her zaman sağlıklı olmak anlamına gelmez. Bu yüzden kişi zayıf olduğu halde vücuttaki yağ oranı yüzünden çeşitli kalp hastalıklarına yakalanabilir. Neyse ki benzeri rahatsızlıkların önüne Smart Body Analyzer ile geçebilirsiniz.
      •  Kalp Atış Hızı ( Nabız ) Ölçümü: Yine patent aşamasında olan bu ölçümleme teknolojisi sayesinde nabzınızı tartı üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz ve tek yapmanız gereken şey ise tartılmak.

Withings, Smart Body Analyzer için bahsettiğimiz bu 3 ana özelliğe ek olarak “hava kalitesi ölçümü” teknolojisini de entegre etmiş. Tartının hemen ortasında bulunan düğmeye hafifçe basarak odanızın hava kalitesini ölçebiliyorsunuz. Eğer tartıyı yatak odanıza koyduysanız, odanın karbondioksit oranını ve sıcaklığını hesapladıktan sonra odanızı havalandırmanız gerektiğine dair anında geri bildirimde bulunabiliyor. Özellikle düzgün havalandırılmayan odalar uyku ve solunum problemlerine yol açabiliyor ama geliştirilen bu ölçümleme teknolojisi sayesinde benzeri problemler artık mazide kalacak gibi gözüküyor.

grunge CO2 concept

Aile Dostu Akıllı Tartı

Smart Body Analyzer’ın sezgisel algılama özelliği sayesinde 8 kişiye kadar farklı kullanıcı profilini tanımlayabiliyor ve hepsine ayrı ayrı bağlanabiliyor. Ailenizde sizinle aynı vücut ölçümlerine sahip birisi varsa, cihaz bu farkı algılamakta zorluk çekebilir. Böyle bir durumun gerçekleşme ihtimali üzerine cihaz, hangi kullanıcı olduğunuzu anlamak için ekranın sağ ve sol yanında kullanıcıların baş harflerini gösteriyor; profilinizi atamak için adınızın baş harfleri ekranın hangi yanındaysa ayağınızla o tarafa basmanız yeterli olacaktır.

daniel-withings_smartkidscale6

Kullandığınız iOS ve Android (2.3.3 ve üzeri sürümler) cihazlar ile uyumlu gösteren bu akıllı tartı sadece 4 adet 1.5V AAA pil ile çalışıyor ve  kullanım sıklığına bağlı olarak bir sene boyunca dayanabiliyor. Farklı uygulamalar ile birlikte kullanılabildiği için kaybettiğiniz kiloları sosyal ağlar üzerinden paylaşıp, motivasyonunuzu kuvvetlendiriyorsunuz. Eğer kilonuzu öğrenmenin dışında bir tartıdan daha detaylı bilgiler almak istiyorsanız, Smart Body Analyzer’ı 149.95$’a ürünün kendi sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

Görsel Kaynaklar: theinquirer.net