Made In Turkey serimizde bu hafta bir uyku takip cihazı olan Slipso’ya yer verdik. Bilkent Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun Berkan Dinçay’ın 2013 Nisan ayında kurduğu Sensev adlı firma altında geliştirilen ürün, uyku ile ilgili alışkanlıklarımızı değiştirmeyi vaad ediyor.

Slipso nedir?

Slipso uyku ile ilgili alışkanlıklarınızı düzenlemenize yardım eden ve rahat bir uyanma için kullanabileceğiniz kişisel bir uyku menejeridir. İyi bir gün iyi bir uyanış ile başlar mottosuna sahiptir. Farkındalık üzerine kurulan Slipso’nun sunduğu istatiksel bilgiler sayesinde, uyku düzeniniz gözlemlenerek hayat kalitenizin yükseltilmesi hedeflenir.

Böyle bir ürünü geliştirmek nereden aklınıza geldi?

Proje cep telefonlarında bulunan uyku takip uygulamalarından doğan bir çalışma. Bu uygulamalar çok fazla indirilme rakamlarına sahip ama aktif olarak kullanılmıyor. Memnun kalınmasına rağmen, telefonu yatağın kenarına koymak gerektiğinden bir saatten sonra üşeniliyor. Ayrıca radyasyondan dolayı telefona yakın yatılması da önerilmiyor. Slipso burada devreye giriyor ve telefonların verdiği zararı yatan kişiye vermiyor.

Slipso nasıl çalışır?

Ürünü yatağınızın bir köşesine koyduktan sonra sunacağı verileri takip edebilmeniz için iOS ya da Android uyumlu uygulamasını indirmeniz gerekir. Ürünün içerisinde bulunan ivmeölçer, ısı ve nem ölçer ile mikrofon sensörleri sayesinde; yatakta kalış süresi, yatağa giriş ve çıkış saati, uykuya dalış ve uyanış süresi, gece boyunca dönüş sayısı ve horlama gibi veriler alınarak kullanıcıdan feedback toplanır. Belli bir veri toplandıktan sonra da sistem akıllanır ve kullanıcısını tanımaya başlar. Kullanıcı tanındıktan sonra da ürünün bir başka özelliği olan bio-alarm devreye girer ve böylece hafif uyku fazına girdiniğizde sizi uyandırmak için alarm çalar.

Uyku takibi sağlayan akıllı bilekliklerden farkı nedir?

Akıllı bilekliklerde bulunan sıkıntı, bilekliği uyku moduna almadan uykunuzu takip edememeniz. Oysa Slipso yatağa girdiğiniz andan itibaren devreye giriyor ve sizin uyku düzeninizi takip edebiliyor. Bir butona basmanıza gerek yok.

Beddit ve Sense gibi uyku takip cihazlarından farkı nedir?

Beddit yatağa elektrik veren bir ürünken, Slipso bu şekilde çalışmıyor. Sense ile ise çok fazla farkımız bulunmuyor. Yerli malı olmamız ve daha uygun fiyatla satışa çıkmayı planlamamız tercih edilmemizi sağlayacaktır.

Şarj süresi ve piyasaya çıkış fiyatı?

Ürün pille çalışacak ve 6 ay sonunda kullanıcının pilini değiştirmesini isteyeceğiz. Yakın zamanda önsatış dönemine geçeceğiz ve fiyatımızda 90$ – 100$ bandında olacak.

Gelecek planları neler?

Uyku bozuklukları belli hastalıkların belirtileri olarak gösterilebiliyor ve biz bunu kullanıcıya bildirim olarak gönderebileceğiz. Kişinin takvimiyle entegre olunduğunda da yatma vakitlerini aktarabileceğiz. Sisteme girilecek olan odanın kokusunu, ışığını ve ısısını tanımlayan çeşitli aparatlarla, rahat uyuma ve uyanma için çözümler sunulabilir. Sonuçta akıllı bir ev sisteminin parçası olmayı hedefliyoruz.

Türkiye pazarı nasıl görülüyor?

Nesnelerin interneti pazarında yer edinmek için hızlı hareket etmek gerekiyor. Türkiye’de güzel projeler var ama herkes kendi projesine odaklanmış bir durumda. Yurtdışındaki hıza yetişebilmek için beraber çalışmalar yapıp, nesnelerin interneti pazarı standartları doğrultusunda ürünler geliştirmek gerekli.