Çadırınızı kapıp kendinizi doğaya teslim etmeyi seviyorsanız, elinizin altında mutlaka bir İsveç çakısı bulundurmanız gerekir. Tarz ve işlevselliğe önem veren SlideBelts, çıkarttığı kemer serisi ile maceracı ruhları doğaya davet edip, modern İsveç çakısı olmaya aday.

Michelle ve Brig Taylor’ın 2002 yılında tohumlarını ektiği SlideBelts, kemer ve kemer tokası üretimi üzerine uzmanlaşmış bir firma. Giyilebilir teknolojik cihazlar ve giysiler arasındaki o ince çizginin yavaşça kaybolduğunu gören SlideBelts, özellikle doğada vakit geçirmeyi sevenler için eşsiz bir kemer tokası geliştirdi.

32ca56d0f7be3d22038deda796574157_large

SlideBelts, ilk önce geliştridikleri kemerin tasarımına el atmış ve kullanıcının kemeri kolay giyebilmesi için deliksiz bir kemer kayışı üretmiş. Kemer kayışı, aralarında 6.4 mm.’lik boşluk bırakılmış çentiklerden oluşuyor. Kemer tokasının arka tarafında bulunan dişli düzenek kolaylıkla bu çentiklere tutunabiliyor. Kemerin bel boyunu ayarlamak için ise dişli tokasını kaldırıp kayışı kaydırmanız yeterli olacaktır.

93a35c7e8766a0b426e9dd87e6e88aff_large
Zorlu doğa şartları ön planda tutularak geliştirildiği için kayışların hepsi suya, aşınmaya ve çatlamaya karşı dayanıklı. Ayrıca kayış buz ile kaplansa dahi esnekliğinden hiç ödün vermiyor. 907 kg.’a kadar çekme direncine sahip olan kayış ile taşınması zor olan  her şeyi  rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

survivalbelt

SlideBelts, kullanım amacına göre farklı özellikler gösteren 3 farklı kemer tokası geliştirmiş. The Survivor, The Hunter ve The Explorer olarak adlandırılan bu kemer tokalarının özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

The Survivor:  Seyrek kullanımlar için üretilen bu model kemer tokasına iliştirilmiş şişe açacağı ve çakmak taşından meydana geliyor.

survivalbelt
The Hunter: Uzun süreli kamplar için ideal olan bu model, The Survivor’ın sahip olduğu özelliklere ek olarak çok işlevli bir çakı sunuyor. Çakının üzerinde kazıyıcı, testere, konserve açacağı, kerpeten ve düz uçlu bir tornavida bulunuyor.

survivalbelt-15

The Explorer:  Bu model ise The Hunter’ın sunduğu özelliklere ek olarak bir GPS takip cihazı barındırıyor. 4 AAA pil ile 3 aya kadar dayanabilen The Explorer modeli ile konumunuz, Google Maps üzerinden gerçek zamanlı olarak görüntülenebiliyor.

SlideBelts
Gelişmiş navigasyon cihazlarında kullanılan haritalandırma sistemi The Explorer modelinde bulunmuyor ama SlideBelts, ilerleyen zamanlarda imdat çağrısı gönderme özelliğinin geliştirdikleri kemer tokalarına entegre etmeyi düşünüyor.

Günlük yaşantımızda kullandığımız delikli kemerler zaman içerisinde çatlıyor ve bozuluyor. SlideBelts tarafından geliştirilen kayış ve kemer tokaları estetik açıdan şık ve sunduğu özellikler ise son derece kullanışlı. KickStarter’da 100.000 doların üzerinde topladığı bağış ile 2015 Kasım ayında piyasaya sürülmesi beklenen SlideBelts’i, 79$’dan başlayan fiyatlarla ön siparişini verebilirsiniz.

*2015 yılında çıkması beklenen diğer akıllı ürünlere de aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://hiconsumption.com/