Cep telefonuna gereksinim duyan Google Cardboard ve benzeri ürünlerin sayısı arttıkça, çıkan uygulamaların da sayısı çoğalıyor. Biz de şu an Google Play markette en fazla indirilen uygulamalar arasında yer alan Sites in VR’ın  geliştiricisi Ercan Gigi ile röportaj gerçekleştirdik.

– Google Cardboard için uygulama yapma fikri nereden aklınıza geldi?

Uygulama 3 yıl önce Play Store’a konuldu. Google Cardboard tanıtımından sonra kullanıcılar uygulamayı bu yönde geliştirmemi istediler. Bu talep üzerine bir ARGE çalışmasından sonra VR desteğini ekledim.

– Sites in VR uygulamasında kaç yer gezilebiliyor ve en çok gezilen yer neresi?

1600’den fazla mekan var. En çok Kabe, Eyfel kulesi ve uzay görüntüleri indiriliyor.

– Görüntüler size mi ait yoksa panoramik fotoğrafları bir yerden temin mi ettiniz?

Kendim çekiyorum. Sadece uzay görüntüleri ve Kabe’nin bir görüntüsü bana ait değil. 2003 yılından beri bu çekimleri yapıyorum. Bazen resmi mercilerden davet geliyor, çekim izni sorun olmadığından daha sağlıklı sonuç alınıyor. Son zamanlarda valiliklere teklif götürüyoruz. Ücret talep etmediğimiz için gerekli desteği veriyorlar.

– Çekimler cep telefonu ile mi gerçekleşiyor yoksa farklı bir ürün mü kullanıyorsunuz?

Çekimler için özel donanım kullanılıyor: Balıkgözü lens, panoramik kafa, ayaklık, uzaktan kumanda, vs.

– Uygulamaya neler dahil olacak? Hangi şehirleri görebileceğiz?

Bunu bir müjde olarak ilk sizin ayacılığınızla duyurabilirim: Geçen hafta bir Filistin/İsrail gezimiz oldu. Mescid-i Aksa ve diğer tarihi mekanlar yeni bir teknik ile çekildi. Çekimlerde çift mercek kullanılarak 360 derece 3D Stereoskopik görüntüler alındı. Halihazırda birkaç stereoskopik çekim var… Bunların sayısını arttırmayı hedefliyoruz.

– Uygulamanın bu kadar fazla download sayısına ulaşacağını tahmin edebiliyor muydunuz?

Bu kadar beklemiyordum zira daha öncede belirttiğim gibi uygulama 3 yıldır Play Store’da ve pek tanınmıyordu. Uygulamanın çok iyi olması ve kullanıcılardan iyi not alması çok indirilmesi anlamına gelmiyor. Google’ın aramalarda hangi sırada gösterdiğine bağlı. VR desteği eklendikten bir süre sonra Google aramalarında daha üst sıralarda görünmeye başladı. Buna en büyük etken web sitelerinden uygulamanın sayfasına verilen linkler oluyor.
Ancak iOS’in App Store’unda uygulama hala çok düşük sıralamasında. iOS kullanıcıları yüzde 1 ya var ya yok. Belki de ileride iOS desteğini kaldırırım.

– Yakın zamanda ne tarz sanal gerçeklik uygulamaları yapmak istiyorsunuz?

Herhangi bir planım yok. Bu çalışmayı ben hobi olarak yapıyorum. Yani asıl işim bu değil. Zaten herhangi bir geliri yok; daha çok gider var. Ama hobi olduğu ve zevk alarak yaptığım için sıkıntı yok. Kullanıcılar hayır duada bulunsunlar yeter. Asıl mesleğim mühendislik.

– Uygulama geliştirmek isteyenlere neler önerirsiniz?

Geliştirdikleri uygulamaları iyice test etmeden yayınlamasınlar. Kullanıcıları deneme tahtası olarak görmesinler. Yapılan yorumları takip etsinler. Daima daha iyi olmayı hedeflesinler.
Sites in VR uygulamasını indirmek isteyenler Android ve iOS versiyonlarına linkler üzerinden ulaşabilirler.